9 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zastosowanie kostek MDF

MDF to materiał powszechnie stosowany w branży meblarskiej. Z powodzeniem wykorzystywany jest również do produkcji elementów, służących do wykańczania wnętrz. Wśród nich znajdują się m.in. popularne listwy przypodłogowe i przydrzwiowe oraz towarzyszące im dodatki takie jak kostki. O tym, jak powstają kostki MDF i jaka jest ich rola, dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest MDF?

MDF to skrót od angielskiego terminu Medium Density Fibreboard, używanego na określenie drewnopodobnego produktu, znanego w naszym kraju pod nazwą płyta pilśniowa.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy A.D Aleksandria Listwy, która specjalizuje się w produkcji i montażu listew wykończeniowych z płyt MDF:

Płyta MDF charakteryzuje się średnią gęstością. Tworzona jest w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury ze sprasowanych włókien drzewnych z dodatkami, wśród których wyróżnić możemy organiczne związki łączące i utwardzające.

Płyta MDF swoją popularność zawdzięcza jednorodnej gęstości i surowcowemu składowi w całym przekroju. Dzięki nim materiał ten umożliwia bardzo dobrą obrabialność mechaniczną w procesie skrawania. Ponadto właściwości jego powierzchni pozwalają na przeprowadzanie procesów uszlachetniania, lakierowanie, pokrywanie filmami melaminowymi oraz sztuczną bądź naturalną okleiną. Wielką zaletą produktów z płyt MDF jest korzystny stosunek jakości do ceny.

Z materiału tego typu powstają różnego rodzaju meble, drzwi, panele ścienne, kasetony sufitowe oraz ozdobne listwy wykończeniowe i dedykowane im dodatki takie jak kostka MDF.

Listwy i kostki MDF, czyli estetyczny sposób na wykończenie wnętrz

Oprócz funkcji czysto praktycznych listwy wykończeniowe pełnią również ważne funkcje estetyczne. Nie dziwi więc fakt, że na rynku dostępna jest bogata oferta ich modeli. Możemy wybierać wśród różnych kształtów, grubości i wzorów w zależności od naszej koncepcji i wystroju danego wnętrza. To samo tyczy się dodatków, a w tym i ciekawego rozwiązania, jakie stanowią kostki MDF. Warto się na nie zdecydować. Przy ich użyciu możemy bowiem stworzyć nieszablonową dekorację.

Nawet drobne elementy ozdobne mogą odegrać istotną rolę w aranżacji naszych ścian w pokoju, kuchni, łazience czy korytarzu. Dlatego wybierając listwy wykończeniowe, warto postawić na kostkę MDF. Producenci oferują różne ich modele, nie ma zatem obaw, że nie znajdziemy odpowiedniej do naszego wnętrza i wybranego modelu listew. Inspiracji zaś możemy szukać sami lub skorzystać z pomocy fachowców. Wielu producentów wraz z listwami wykończeniowymi i gamą dodatków wykonanych z MDF oferuje wsparcie zarówno przy ich doborze, jak i montażu.