glebogryzarka ogrodowa
17 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zastosowanie glebogryzarek w uprawie truskawek

Glebogryzarka to maszyna wyposażona w zęby robocze napędzane przekładnią, których praca napowietrza i spulchnia ziemię. Aby uzyskać ten sam efekt, kiedyś używano haczek, motyk lub ręcznych pielników. Nowoczesne maszyny z powodzeniem zastępują jednak dawne metody. Do tego nie wymagają wyrównania ziemi po zakończonej pracy. Do truskawek najlepsze są glebogryzarki międzyrzędowe, które można dostosować do wielu upraw ze względu na szeroką gamę szerokości roboczych sekcji.

Glebogryzarka – właściwości urządzenia

Za pomocą glebogryzarki można szybko spulchnić ziemię, dodatkowo usuwając z niej niechciane chwasty i zielsko. Maszyna doskonale radzi sobie nawet z twardą glebą, wyrównując jej
poziom i pozostawiając gotową do dalszych prac. Nic dziwnego, że doskonale sprawdza się w szkółkach ozdobnych roślin oraz przy uprawie warzyw i owoców takich jak na przykład truskawki.

Dodatkową funkcją takiej maszyny jest rozprowadzanie nawozu. W przypadku uprawy truskawek, przydają się zatem wszystkie możliwości glebogryzarek. Aby maszyna spulchniająca ziemię mogła wydajnie pracować na dużej powierzchni, konieczne jest jednak odpowiednie jej dopasowanie.

Rodzaje glebogryzarek

Glebogryzarka spalinowa to maszyna napędzana silnikiem spalinowym. Z takiego urządzenia można korzystać nawet w najcięższych warunkach, w których dominuje twarda i zbita gleba, a nawet glina.

Ręczna glebogryzarka wymaga od użytkownika użycia siły mięśni. Nie poleca się jej przy pracach na dużym obszarze. Sprawdza się raczej w drobnych pracach przy zakładaniu ogrodów czy pracach przy domowych. I choć ten rodzaj sprzętu może pracować na każdym typie gleby, jego wydajność zależy od operatora. Wyróżnia się także spalinowe nośniki narzędzi, do których możemy dopasować glebogryzarkę. Dodatkową zaletą tego typu urządzeń jest to, że posiadają napęd oraz wiele zabezpieczeń i udogodnień dla operatora.

Kolejnym rodzajem glebogryzarki jest glebogryzarka separacyjna. Jest to maszyna, którą głównie używamy przy zakładaniu trawników bądź ogrodów. Maszyna wymaga dokładnego dopasowania, ponieważ działa przeciwbieżnie do jazdy, przez co dodatkowo obciąża nam ciągnik lub nośnik narzędzi.

Ostatnim rodzajem są glebogryzarki mocowane pod ciągnik. Są to urządzenia głównie stosowane na dużych połaciach. Można je także zauważyć w pracy zamiast agregatów uprawowych na polach uprawnych.

Co ciekawe, glebogryzarki przeznaczone do uprawy truskawek sprzedaje przedsiębiorstwo  AGRO TIM. A warto wiedzieć, że maszyny tworzone z myślą o konkretnych pracach są zaprojektowane tak, by jak najlepiej radzić sobie z określonymi wyzwaniami.