blachy perforowane
8 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zastosowanie blach perforowanych

Czy wiesz, że obudowy grzejników, balustrady i elewacje mogą powstać z tego samego tworzywa? Bardzo często są to blachy perforowane – wytrzymałe, solidne i funkcjonalne. Chętnie stosowane w budownictwie i przemyśle, są tak uniwersalne, że można z nich zbudować nawet pojemniki na długopisy. Należą do typu blach ażurowych i mogą zastąpić niejeden materiał. Jak się sprawdzą u Ciebie? Dowiedz się więcej!

Blachy perforowane – co to jest?

Perforacja to otwory wykonane w materiale – stąd nazwa blach. Na rynku spotkasz różne odmiany tego produktu, w tym z aluminium oraz ze stali ocynkowanej i nierdzewnej. Coraz częściej blachy perforowane można nabyć w niestandardowych wymiarach, ponadto są dostępne w rozmaitych kolorach. Producenci stawiają na ich estetykę, gdyż bywają nadzwyczaj charakterystycznym elementem dekoracyjnym.

Blachy tego typu cechuje solidność i wytrzymałość. Nie są podatne na szkodliwe warunki atmosferyczne – w tym deszcz, śnieg, a nawet grad. Blachy perforowane zastosowane na podłożu, mają właściwości antypoślizgowe, więc zapobiegają niebezpiecznym upadkom. Bardzo ważne są ich cechy hydrofobowe – skutecznie odpychają wodę i wiatr. Blachy są również dźwiękochłonne – co jest przydatne w przemyśle.

Zastosowanie blach perforowanych

Blachy perforowane wiodą prym w przemyśle i budownictwie. Z ich uniwersalności korzystają przemysły:

  • rolny,
  • spożywczy,
  • meblowy,
  • motoryzacyjny,
  • dekoracyjny.

Tak więc nierzadko są elementem konstrukcji specjalistycznych maszyn i urządzeń, a nawet wentylacji. Mogą być częścią płotów i balustrad, tworząc nowoczesne i minimalistyczne aranżacje.

Blachy perforowane bardzo często są wykorzystywane do budowy elewacji. Zdobią galerie handlowe, prywatne kliniki, popularne hotele, biurowce. Są cenione za nowoczesność i atrakcyjny design, dlatego chętnie są stosowane w najnowocześniejszym budownictwie. Coraz więcej osób używa ich w domach, warsztatach i ogrodach. To bardzo ozdobny element wykończający budynki.  

Jak mówi specjalista z firmy PH Elka sp. z o.o., znakomicie się sprawdzają także w aranżacji w stylu industrialnym. Blachy ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej są bardzo charakterystyczne. Ponadto ich właściwości dźwiękoszczelne są wykorzystywane w budowie hal produkcyjnych i zakładów przemysłowych.

Blachy perforowane są również ozdobnym i nietuzinkowym pokryciem ścian, sufitów i podłóg. Mogą pełnić funkcję kasetonów sufitowych lub sufitów podwieszanych. Do tego bywają wykorzystywane do tworzenia osłon tarasów i balkonów. Co ciekawe, odnajdują zastosowanie jako oprawy oświetleniowe i obudowy grzejników. Zawdzięczają to cennej zdolności filtracji, dlatego bywają nieocenione także w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym.