zaslony-dom
4 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zasłony jako ważny element wystroju wnętrz

Zasłony to dekoracja okna, która podkreśla styl wnętrza, a także zapewnia prywatność. Zależnie od wybranego koloru oraz motywu można w kilka chwil zmienić nastrój w salonie, sypialni bądź innym pomieszczeniu, a także ożywić je bądź nadać mu charakteru. Jakie zalety mają zasłony i dlaczego warto je stosować? Dowiedz się więcej o tym, czy warto zasłaniać okna czy też nie, a także czym różnią się od rolet bądź firan.

Co warto wybrać: rolety, firany, a może zasłony?

Zasłony, to obok rolet i firan, kolejna ozdoba okna. Warto jednak podkreślić, że chociaż w pewnym stopniu każda z nich pełni takie same funkcje, to są między nimi znaczące różnice. Firany nie są w stanie zasłonić okna w taki sposób, aby uniemożliwić dostęp promieni słonecznych. Z kolei rolety, to element okna, który pełni bardziej funkcję użytkową niż dekoracyjną. Tylko zasłony umożliwiają całkowite zaciemnienie pomieszczenia, a także stanowią dopełnienie firan i tym samym pełnią ważna funkcję estetyczną. Oczywiście, można z nich tworzyć wspaniałe, dopełniające się duety: firana z zasłonami lub zasłony z roletą. Warto przedtem zastanowić się, jaki chce się osiągnąć efekt i dopiero wtedy dokonać wyboru.

Czemu warto zaaranżować zasłony w pomieszczeniach? 

Zasłony umożliwiają stworzenie we wnętrzu pięknej aranżacji. Jeśli materiał będzie miał np. kolor czerwony, to wnętrze ożywi się i będzie bardziej przytulne, z kolei wybierając np. niebieski – pomieszczenie będzie większe i odprężające. Oprócz barwy, ważne są także wzory i motywy. W dużych pomieszczeniach sprawdzą się bogate wzory, z kolei w mniejszych lepszym wyborem będą drobne, monochromatyczne printy. Ponadto, oprócz zalet dekoracyjnych, zasłony pełnią idealnie funkcje praktyczne.

Zasłony są obowiązkowe w pokoju dziecka lub w sypialni. Poprzez możliwość całkowitego zaciemnienia pokoju, jest to ozdoba okienna, która skutecznie zapewnia odpowiedni komfort sprzyjający odpoczynkowi – podkreśla specjalista z firmy LEMARE z Braniewa.

Zasłony nie dopuszczają do przenikania promieni słonecznych, przez co chronią przed nagrzaniem się pomieszczenia, a także uniemożliwiają pobudkę wynikającą ze wschodzącego wcześnie słońca. Zaletą zasłon jest także fakt, że wielu producentów w swojej ofercie posiada zasłony gotowe, które można od ręki kupić i szybko zaaranżować we wnętrzu. Tym sposobem nie trzeba czekać aż szwalnia uszyje zasłony szyte na miarę. Ponadto, warto podkreślić, że zasłony szyte z grubych materiałów o gęstym splocie to także świetna izolacja akustyczna oraz cieplna.