26 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady wyboru mebli salonowych

Salon to serce domu. Tutaj wypoczywamy, świętujemy, spędzamy czas z rodziną i podejmujemy gości. Dlatego właśnie meble do salonu nie mogą być przypadkowe. Dobór mebli salonowych to świadectwo, jakie wystawia sobie gospodarz. Czy wiesz, co Twój salon mówi o Tobie? Podpowiemy Ci, co zrobić, aby „mówił” gościom wyłącznie dobre rzeczy i aby pozostawał olśniewający latami!

Meble do salonu to zakup na lata!

Prawdziwie wygodne meble, których nie możemy się doczekać, wracając do domu po całym dniu pracy, nie kosztują mało. Trzeba się pogodzić z faktem, że wydamy sporo. Aby jednak nie odczuwać tego dotkliwie, należy mieć pewność, że będą to dobrze spożytkowane pieniądze!

Meble do salonu to nie jest wyposażenie, które zmienia się co sezon – mówi znawca luksusowych mebli z firmy Mevis Furniture. – Dlatego muszą być trwałe. O trwałości decydują dwa elementy: użyte materiały oraz kunszt osób, które wykonują meble. Na to drugie nie mamy wpływu, ale jeśli chodzi o surowce, to najlepsze będą naturalne skóry i lite drewno, szczególnie to gęstsze i cięższe, na przykład dębowe. Nowoczesne lekkie i tanie tworzywa to przy nim jednorazówki.

Ponieważ meble do salonu kupuje się raz na wiele lat, trzeba uważać ze stylem. Podążanie za modą może okazać się zgubne. To, co w jednym roku pożądane i ładne, rok później jest symbolem kiczu. Salon powinien być miejscem niepodatnym na działanie mody. Sprawdzą się więc klasyczne meble.

Salon stworzony do wypoczynku

Jakie meble muszą być w salonie? Nie może zabraknąć kanapy albo sofy i foteli. Jeżeli dysponujemy miejscem, możemy postawić na niebanalny szezlong. Konieczna będzie także ława albo stolik kawowy. W salonie połączonym z jadalnią nie może zabraknąć kredensu na zastawę stołową. Dla telemaniaków – szafka pod telewizor, a dla miłośników książek – regał lub półki ścienne.

Wiemy już, że do salonu nadają się meble z naturalnego drewna oraz skóry. Jeżeli nasz salon jest niewielki, nie należy wciskać do niego na siłę ogromnej narożnej kanapy – lepiej zainwestować w niewielką sofę oraz wygodniejsze fotele i podnóżki, które mogą pełnić także funkcje niskiego siedziska. Warto zostawić nieco wolnej podłogi choćby po to, aby dzieci miały się gdzie bawić. Trzeba pamiętać, że dobrze urządzone wnętrze to takie, w którym przewidziano też… pustkę. W starannie wybranych miejscach.

Jeśli chodzi o kolorystykę mebli w salonie, to nie ma tu reguł, ale wiele osób celuje w stonowane i bezpieczne kolory: szarości, beże, biel. Jeżeli stawiasz na eleganckie meble, dominujący będzie brązowy. Można bezpiecznie dopasować do niego biel lub jasny beż, ale też przełamać aranżację przybrudzonym różem, turkusem, kontrastową szarością. Jeżeli z kolei stawiamy na odważne kolory mebli salonowych, powinniśmy stonować otoczenie i nie przesadzać z barwnymi dekoracjami.