Regulacja okien
21 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady regulacji drzwi i okien

Zarówno okna, jak i drzwi pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych – temperatur, ciśnienia czy wilgoci – ulegają stopniowemu zużyciu. Ma to również znaczenie dla ich standardowego użytkowania. W szczególności wyposażenie o dużym rozmiarze ma tendencję do opadania w ciągu pierwszych miesięcy po zamontowaniu. Poprzez odpowiednią konserwację, jak również regulację możliwe jest zwiększenie ich żywotności.

Regulacja okien i drzwi – kiedy ją przeprowadzić?

W celu odpowiedniego zabezpieczenia okien oraz drzwi konieczne jest sezonowe przeprowadzanie ich regulacji. Zabieg ten należy stosować nawet wówczas, kiedy nie obserwuje się zmian w ich działaniu. Dzięki systematycznemu powtarzaniu regulacji możliwe jest uniknięcie takich sytuacji jak:

  • opadanie drzwi oraz okien,
  • przedostawanie się nieprawidłowej ilości powietrza do wnętrza.

Specjalista z firmy EDISON P.H.U. zauważa: Odpowiednie wyregulowanie drzwi i okien pozwala na uzyskanie właściwych parametrów zimą oraz latem. Podczas okresu grzewczego, zdecydowanie zwiększa to szczelność, przez co utrata ciepła jest mniejsza. W okresie letnim, z kolei dzięki zastosowaniu odpowiedniej regulacji zyskuje się możliwość skuteczniejszej wentylacji domu i wpuszczeniu do niego większej ilości świeżego powietrza.

Dlaczego potrzebna jest regulacja drzwi i okien?

W sytuacji, kiedy nie przeprowadza się sezonowej regulacji okien oraz drzwi, należy bezwzględnie podjąć się tego zadania w momencie zaobserwowania braku odpowiedniej szczelności, czy trudności w zamykaniu oraz otwieraniu. Tego typu objawy mogą oznaczać, że skrzydło zmieniło swoją pozycję, a dzięki ich wyregulowaniu możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której konieczne będzie np. kupno nowych drzwi lub okien. Brak podjęcia działania to nie tylko możliwość uszkodzenia elementu – to również sytuacja, w której nie będzie szans na zamknięcie drzwi lub okna, co w okresie zimowych może prowadzić do obniżenia temperatury we wnętrzu mieszkania lub domu.

Pielęgnacja drzwi i okien to podstawa

Warto pamiętać, że zarówno okucia, jak i uszczelki z biegiem czasu ulegają stopniowemu zużyciu. W sytuacji, kiedy przeprowadza się regulację sezonowo, a któryś z tych elementów jest uszkodzony, nie uzyska się odpowiedniego efektu. W praktyce oznacza to, że konieczne jest dbanie również o te elementy i poddawanie ich konserwacji. Powinny być myte przynajmniej dwa razy w roku preparatem o neutralnym pH, a części ruchome należy smarować odpowiednim preparatem.

Regulacja okien i drzwi nie przynosi efektu – co wówczas?

Jeżeli pomimo regulacji okien i drzwi dalej pojawiają się problemy z ich szczelnością oraz domykaniem się, konieczne będzie wezwanie do pomocy specjalistycznej firmy. Zdarzają się sytuacje, w których regulacja wykonywana była nieodpowiednio lub problem leży po stronie materiału, z jakiego wykonano okno lub drzwi. Bardzo często okazuje się również, że problem tkwi w nieodpowiednim montażu lub ma się do czynienia z wadliwym egzemplarzem.