pielegnacja terenow zielonych
13 grudnia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady pielęgnacji terenów zielonych

Każdy hodowca i wielbiciel roślin doskonale wie, że założenie i utrzymanie ogrodu, trawnika czy też kwiatowej rabaty to nie lada wyzwanie. Samo obsadzenie ziemi nie gwarantuje jeszcze sukcesu – równie istotne są różnorodne zabiegi pielęgnacyjne, zapewniające prawidłowy rozwój posadzonym czy też zasianym w niej roślinom. O czym warto pamiętać, dbając o tereny zielone?

Przeciwko chwastom

Chwasty to nieproszeni goście, którzy potrafią uprzykrzyć życie niejednego „agrowłaściciela”. Utrudniają wzrost roślin, zabierając cenne światło, wodę i składniki odżywcze. Co gorsza, rozprzestrzeniają się w zastraszającym tempie, psując estetykę zielonego założenia. Istnieje wiele sposobów zwalczania chwastów – od najprostszych mechanicznych (np. usuwanie ręczne, przekopywanie ziemi, odcięcie od światła), po bardziej inwazyjne, w postaci zastosowania środków chemicznych. Metoda działania powinna być dostosowana do stopnia zachwaszczenia – tak, aby nie przeciążać gleby i nie zaszkodzić posadzonym w niej roślinom.

Nawożenie i nawadnianie

Rośliny – tak jak wszystkie żyjące organizmy – muszą być zaopatrywane w jedzenie oraz picie. Zaniedbanie ich regularnego odżywiania i nawadniania, znacząco wpływa na ich wzrost i wygląd. Pokarmem dla roślin są nawozy  pochodzenia mineralnego bądź organicznego.  Można się spierać , które są lepsze. Te pierwsze, nazywane potocznie nawozami sztucznymi to substancje produkowane z kopalin lub wytwarzane w zakładach chemicznych. Nawozy organiczne – inaczej naturalne-  występują w postaci obornika, kompostu, gnojowicy czy gnojówki. Jeśli chodzi o nawadnianie roślin, najistotniejszy jest sposób, w jaki go dokonujemy. Należy także pamiętać o właściwych porach, częstotliwości i technice dostarczania wody.

Ściółkowanie

Przykrycie gleby materiałem ściółkowym sprawia, że zyskuje ona należytą wilgoć, ciepło i ochronę. Stymuluje też rozwój roślin i niweluje ryzyko pojawienia się chwastów. Proces ten nazywamy ściółkowaniem. Najpopularniejsze materiały ściółkowe występującą w naturze. Zaliczamy do nich m.in. rozdrobnioną korę, trociny, wióry, skoszoną trawę, czy siano. Najlepiej ,,ściółkować” tuż po sezonie zimowym. Ściółkę rozkłada się równomierne na spulchnioną, wolną od chwastów glebę. Grubość warstwy nie powinna przekraczać poziomu kilku centymetrów.

Cięcie roślin

Cięcie, to jeden z elementarnych zabiegów ogrodniczych, wymagany przy uprawie większości gatunków drzew i krzewów. Tylko regularne ich podcinanie, gwarantuje stabilny i zdrowy rozwój,  właściwą wielkość i kształt oraz odpowiednie kwitnięcie i owocowanie. Niezmiernie ważna, a często lekceważona jest tutaj pora roku, w trakcie której wykonujemy prace. Należy też zwrócić uwagę na pogodę – najlepiej przycinać rośliny podczas bezdeszczowego, lekko pochmurnego dnia.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Wymienione wyżej zabiegi stanowią absolutną podstawę. Profilaktyka ochrony roślin ogrodowych jest jednak pojęciem o wiele szerszym. W jej ramy wchodzą tak istotne czynności, jak aeracja, wertykulacja, zmianowanie czyli płodozmian, mulczowanie /koszenie z pozostawieniem urobku/, zabezpieczanie roślin na zimę czy też zwalczanie różnorodnych szkodników i licznych chorób atakujących posadzone przez nas rośliny. To wszystko wymaga pewnej wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych do właściwej pielęgnacji terenów zielonych.

Kto może wykonywać prace ogrodnicze?

Wiedzę na temat pielęgnacji terenów zielonych tak teoretyczną jak i praktyczną może opanować każda osoba, która wyrazi chęć nauki i samodoskonalenia. Za przykład służy inicjatywa Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej, dążąca do rehabilitacji zawodowej osób z różnym stopniem niepełnosprawności, m.in. przez prace ogrodniczo-porządkowe. Osoby niepełnosprawne zyskują zajęcie, a jednocześnie działają na rzecz firm i ludności, dbając o właściwe gospodarowanie terenami zielonymi. Świadczone usługi są oferowane po bardzo atrakcyjnych, konkurencyjnych stawkach cenowych. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, odwiedzając stronę internetową WZAZ.