26 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady pielęgnacji okien drewnianych

Okna drewniane stanowią prawdziwą ozdobę domu. Jest to materiał coraz chętniej wybierany przez inwestorów do wykonania okien. Wpływa na to przede wszystkim trwałość, naturalność oraz estetyczny wygląd powierzchni drewnianych. Aby okna z drewna przez długie lata cieszyły nasze oczy swoim pięknym wyglądem, konieczna jest jednak ich regularna pielęgnacja. Jak należy prawidłowo dbać o okna drewniane?

Czyszczenie okien drewnianych

Poniższy poradnik uwzględnia w zasadzie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji okien drewnianych. Jednak jeśli mamy jakieś wątpliwości lub pytania o konkretne preparaty, warto zwrócić się do specjalistów, np. firmy produkującej okna drewniane Muszyńscy. Dwa razy do roku, najlepiej wiosną i na początku jesieni, należy dokładnie umyć okna z drewna. Używamy do tego celu wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Należy unikać stosowania agresywnych środków czyszczących do mycia powierzchni drewnianych, gdyż mogą one ją uszkodzić. Należy dokładnie oczyścić ramy okienne z kurzu, brudu, śladów pozostawionych przez owady oraz wszelkich innych zanieczyszczeń.

Ostatni etap mycia najlepiej jest wykonać z użyciem samej czystej wody, co pozwoli na usunięcie z powierzchni okna pozostałości detergentu. Po umyciu, ramy należy dokładnie osuszyć miękką szmatką. Kiedy ramy będą już dokładnie osuszone, ich powierzchnię możemy dodatkowo zabezpieczyć poprzez nałożenie emulsji pielęgnacyjnej przeznaczonej do stosowania na powierzchniach drewnianych. Pozwoli to na pogłębienie koloru drewna oraz doda mu blasku. Dodatkowo, preparaty tego rodzaju zabezpieczają drewno przed promieniami słonecznymi, wilgocią i mrozem.

Regularne mycie drewnianych okien ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale także pozwala na wyeliminowanie ryzyka pojawienia się na ich powierzchni zielonych alg oraz grzybów, które mogą trwale zniszczyć lakier.

O czym należy pamiętać przy pielęgnacji okien drewnianych?

Do czyszczenia okien drewnianych należy zawsze używać miękkiej szmatki i delikatnych środków myjących. Najlepiej zdecydować się na specjalne preparaty przeznaczone do drewna. Jeśli montujemy nowe okna, pierwsze prace pielęgnacyjne możemy na nich przeprowadzić nie wcześniej niż po upływie kilku tygodni. Pozwoli to świeżemu lakierowi na prawidłowe utwardzenie. Należy co jakiś czas sprawdzać stan lakieru na ramach okiennych. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, należy je jak najszybciej uzupełnić specjalnymi preparatami. Zapobiegnie to ich pogłębianiu się w przyszłości.

Co najmniej dwa razy do roku należy zastosować na ramy okienne specjalne mleczko pielęgnacyjne do powierzchni drewnianych, które odświeży lakier oraz zniweluje wszelkie mikroryski na jego powierzchni. Warto także od czasu do czasu impregnować powierzchnie drewniane okien, co uchroni je przed szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz wydłuży ich trwałość.