28 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady montażu instalacji CO

Wybór sposobu ogrzewania to jedna z ważniejszych decyzji jaką należy podjąć podczas budowy domu. Możliwości jest kilka m.in. ogrzewanie elektryczne, podłączenie się do sieci ogrzewania miejskiego albo indywidualna instalacja centralnego ogrzewania. Ta ostatnia opcja jest wybierana najczęściej. Aby instalacja CO została wykonana prawidłowo i nie sprawiała problemów w trakcie eksploatacji należy przestrzegać kilku generalnych zasad obowiązujących przy jej montażu.

Wybór kotła obsługującego instalację CO

Jedną z pierwszych decyzji jaką trzeba podjąć planując montaż instalacji CO jest wybór źródła ciepła. W przypadku gdy mamy dostęp do infrastruktury dostarczającej gaz ziemny warto rozważyć montaż kotła gazowego. Zalety tego rozwiązania przybliża ekspert firmy, której specjalizacją jest montaż instalacji CO:

Kotły gazowe to jedne z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła. Urządzenia te charakteryzują się wysoką efektywnością pracy, niewielką awaryjnością, a ich obsługa jest niezwykle prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Kotły gazowe można podzielić według wielu kryteriów. Ze względu na zastosowanie spotykamy kotły jedno i dwufunkcyjne. Te pierwsze zaprojektowane są wyłącznie do obsługi instalacji CO. Drugie natomiast prócz zasilania centralnego ogrzewania mogą podgrzewać wodę użytkową. Ze względu na budowę można wymienić kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania czy kotły kondensacyjne. Ważna jest także sama budowa kotła i tu mamy do czynienia z kotłami wiszącymi, zajmującymi bardzo mało miejsca oraz kotłami stojącymi wymagającymi znacznie większej powierzchni. Kotły gazowe są praktycznie samoobsługowe i nie wymagają od użytkownika tylu zabiegów jak kotły na paliwo stałe, w których trzeba kontrolować i uzupełniać poziom opału w zasobniku, czy dokonywać czyszczenia komory spalania. Należy jednak pamiętać, aby przynajmniej raz w roku kocioł gazowy przeszedł przegląd wykonany przez uprawnioną osobę.

Projektowanie i wykonanie instalacji CO

Właściwe rozplanowanie instalacji CO zapewni dostateczną ilość ciepła, a jednocześnie pozwoli obniżyć koszty ogrzewania. Prócz optymalnego rozmieszczenia grzejników ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Rury, złączki, zawory i inna armatura powinna być wykonana z surowców odpornych na korozję. Najbardziej polecanymi są brąz, mosiądz oraz miedź. W kuchni, łazience czy korytarzu warto zamontować ogrzewanie podłogowe, które doskonale sprawdza się w przypadku podłóg wykonanych z materiałów ceramicznych. Inną ważną kwestią jest montaż termoregulatorów i elektronicznych sterowników pogodowych. Pozwalają one na dopasowanie temperatury pomieszczeń do aktualnych warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Solidnie wykonana instalacja CO będzie służyła domownikom przez długie lata i nie powinna przysporzyć żadnych problemów związanych z jej użytkowaniem.