malowanie elewacji
3 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady malowania elewacji

Malowanie elewacji wykonuje się nie tylko na etapie końcowym budowy, ale także w przypadku już zamieszkiwanych nieruchomości. Ma ono na celu zabezpieczenie powierzchni tynku oraz nadanie budynkowi estetycznego wyglądu. Wybór koloru farby elewacyjnej to najmniejszy z problemów, które czekają na każdego właściciela nieruchomości przed przystąpieniem do prac elewacyjnych. Jakie są zasady malowania elewacji? Czy można ją pomalować samodzielnie?

Samodzielne malowanie elewacji – czy to się opłaca?

Prace elewacyjne wymagają nie tylko sporej wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu oraz narzędzi, których zakup jest dość kosztowny. Już samo to sprawia, że lepiej powierzyć je doświadczonej ekipie remontowo-budowlanej, która wykona pracę szybko, fachowo i z wykorzystaniem właściwie dobranego sprzętu, który ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy, ale także jej efekty.

Malowanie elewacji, nawet w przypadku niskich, jednokondygnacyjnych nieruchomości jest dość problematyczne, jeżeli chcemy samodzielnie się go podjąć. Warto pamiętać, że prowizoryczne rusztowania oraz brak wiedzy technicznej mogą spowodować poważne problemy.

Malowanie elewacji musi przebiegać zgodnie z kilkoma zasadami. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie sprawdzenie stanu tynku i naprawa ewentualnych ubytków. Następnie elewację należy wyczyścić oraz zagruntować. Nie bez znaczenia jest też prawidłowy dobór farby do rodzaju tynku, bo decyduje on nie tylko o wyglądzie elewacji, ale przede wszystkim jej trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne – wyjaśnia ekspert z firmy Van Hanz Dach z Katowic.

Podstawowe zasady malowania elewacji

Po pierwsze: sprawdzenie podłoża

Odświeżając elewację, trzeba dokładnie sprawdzić jej stan. Wszelkie ubytki i pęknięcia wymagają naprawy; trzeba też pozbyć się starej, odpadającej farby.

Po drugie: oczyszczenie powierzchni elewacji

Na elewacji budynku osadzają się różne zanieczyszczenia, więc konieczne jest jej dokładne oczyszczenie. W tym celu idealnie sprawdzi się myjka wysokociśnieniowa. Zaleca się, aby podczas oczyszczania elewacji zastosować środki o działaniu grzybobójczym, które zabezpieczą podłoże przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów.

Po trzecie: gruntowanie podłoża

Nałożenie odpowiedniego gruntu na powierzchnię elewacji jest kluczowym etapem przygotowania podłoża pod malowanie. Grunt powinien zostać nałożony równomiernie i musi całkowicie wyschnąć.

Po czwarte: malowanie

Zanim przystąpimy do malowania elewacji, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj i kolor farby oraz zadbać o zabezpieczenie okien, parapetów zewnętrznych, a także drzwi przed zabrudzeniem farbą. Malowanie powinno odbywać się w sprzyjających ku temu warunkach atmosferycznych (temperatura powietrza 20-25 stopni Celsjusza i niezbyt duża wilgotność). Aby uniknąć zbyt szybkiego wysychania farby, warto korzystać z rusztowań osłoniętych siatką, które okazują się niezbędne w przypadku południowej i zachodniej ściany budynku.