ogrzewanie-ekogroszkiem
19 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady ekologicznego ogrzewania

W okresie sezonu grzewczego największym problemem jest unoszący się nad polskimi miastami smog, produkowany przez spalanie w domowych piecach węgla, a nieraz i innych, trujących substancji, takich jak plastiki czy PCV. Jednym z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów opałowych jest drewno, jednak i ono wydziela do powietrza niekorzystne związki, zwłaszcza wilgotne i niedosuszone. Jak zatem i czym ogrzewać dom, aby było ekologicznie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że domowe paleniska nie służą do spalania wszystkiego, co znajdziemy pod ręką. Materiałami, które są przeznaczone do wykorzystywania w piecach oraz kominkach, są przede wszystkim węgiel oraz drewno. Coraz częściej używa się również ekogroszku. Pora przyjrzeć się zasadom ekologicznego ogrzewania.

Jakość materiałów

Najważniejszym jest, aby używane przez nas materiały opałowe były wysokiej jakości. Wybierajmy zatem węgiel wysokokaloryczny, z niską zawartością siarki oraz popiołu.

Dobrą alternatywą będzie ekogroszek. Produkowany z węgla o niskiej zawartości substancji niepalnych i niskiej spiekalności, jest dużo bardziej ekologicznym paliwem niż czysty węgiel – radzi pracownik składu opału Ekogroszek z Wrocławia.

Przechowywany w workach nie wietrzeje w szybkim czasie, dzięki czemu cały czas zachowuje wysoką energetyczność. Zalecany jest przede wszystkim do kotłów z paleniskiem retortowym oraz do w pełni zautomatyzowanych urządzeń, które same regulują ilość zużywanego paliwa w stosunku do nastawionej przez nas temperatury.

Jeśli do ogrzewania domu używamy drewna, pamiętajmy, aby było dobrze dosuszone. Wilgotne drewno jest nie tylko niebezpieczne dla środowiska, lecz również może poważnie uszkodzić palenisko kominkowe. Aby palić drewnem w sposób ekologiczny, nie należy ładować do kominka lub kotła zbyt dużo drewna, a następie dławić dostępu powietrza, po to, aby uzyskać jak najdłuższy czas spalania. Drewno powinno palić się w sposób równomierny i stały.

Pomyśl o alternatywie

Ekologiczne ogrzewanie to przede wszystkim takie, które jest przyjazne dla środowiska. Dlatego warto jest pomyśleć o alternatywnych sposobach ogrzewania domu. Do najpopularniejszych należą ogrzewanie słoneczne, gazowe, geotermalne lub za pomocą pompy ciepła. W pierwszym przypadku, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne wygenerują ciepło z energii słonecznej i umożliwią ogrzanie domu. Użycie gazu ziemnego jest równie przyjazne dla środowiska, bowiem nie zawiera on siarki i przy jego spalaniu powstaje jedynie dwutlenek węgla, para wodna, a także niewielkie ilości tlenków azotu. Przy tej metodzie grzania, najlepsze będą kotły kondensacyjne. Ogrzewanie geotermalne z kolei wiąże się z pozyskiwaniem ciepła prosto z wnętrza Ziemi. Jeśli żadna z powyższych metod nam nie odpowiada, zastanówmy się nad pompą ciepła. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych, a przy tym efektywnych sposób ogrzania domu. Pobiera ona ciepło z otoczenia i oddaje je do wnętrza. Aby z niej korzystać, należy zaopatrzyć się w odpowiedni system powietrzny, gruntowy lub wodny.