Osuszacz powietrza
5 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady działania osuszaczy powietrza

Osuszacz powietrza to urządzenie, które służy do usuwania wilgoci z powietrza. Jednym z powodów wystąpienia wilgoci, jest zalanie pomieszczeń. Niesprawna instalacja hydrauliczna może powodować, że na zawilgoconych ścianach pojawia się grzyb. W takim przypadku bardzo istotne jest, żeby dokładnie osuszyć przestrzeń właśnie za pomocą osuszaczy powietrza, które przyspieszają wysychanie i parowanie wody. Dzięki temu ryzyko wystąpienia pleśni znacznie się zmniejsza. Pozbawione wilgoci osuszone powietrze usuwane jest przez wentylator. Na czym polega praca osuszaczy powietrza?

Osuszacz powietrza – charakterystyka pracy

Osuszacze powietrza do pracy wykorzystują kondensację pary wodnej przez sprężarkowy układ chłodniczy. W taki sposób obniża się zawartość wody w powietrzu, czyli wilgotność powietrza wszędzie tam, gdzie kategorycznie nie może występować. Osuszacz powietrza wychwytuje, więc wodę z powietrza i zamienia ją w ciecz. Urządzenie wyciąga również wilgoć ze ścian, podłogi i sufitu. Osuszacz powietrza skrapla wilgoć z powietrza za pomocą sztucznego obniżenia cząstkowego ciśnienia pary wodnej w strumieniu przepływającego przez urządzenie powietrza poniżej ciśnienia nasycenia pary wodnej w danej temperaturze. Skutkiem takich zmian jest kondensacja zawartej w powietrzu pary wodnej na lamelowej powierzchni oziębiacza i odprowadzenie kondensatu do zbiornika wody.

Ze względu na powyższą zasadę działania, urządzenia te świetnie sprawdzają się nie tylko do osuszania zgrzybiałych pomieszczeń. Osuszanie można przeprowadzić także w trakcie remontu, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie połączenie tej czynności z wynajmem osuszaczy powietrza. Wilgoć w budynku może stanowić poważny problem, dlatego wynajem sprzętu to jedno z najlepszych rozwiązań – nie trzeba ponosić dużych kosztów związanych z zakupem urządzenia, a także martwić się przechowywaniem takiego sprzętu. Po zakończonych pracach osuszacz można zwrócić i cieszyć się czystym powietrzem bez wilgoci.

Osuszacz powietrza – zalety

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach powoduje poważne konsekwencje. Jedną z nich jest wystąpienie niebezpiecznych dla zdrowia pleśni. Nieustanne przebywanie w zagrzybionym mieszkaniu ma negatywny wpływ na ludzki organizm. Pojawiają się alergie, migreny, a czasem także choroby nowotworowe. Poza tym niszczeje także instalacja elektryczna, a stalowe elementy pokrywają się rdzą, co powoduje, że zostaje naruszona metalowa konstrukcja hal lub magazynów. Właśnie, dlatego z oferty Baron Silesia, która oferuje wynajem sprzętu osuszającego, korzysta tak wielu klientów. Różnorodność asortymentu najwyższej klasy, z wieloma przydatnymi funkcjami to gwarancja tego, że dopasuje się urządzenie do swoich potrzeb i oczekiwanych rezultatów.