kocioł na pellet
12 lipca 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady działania kotłów CO

Nowoczesne kotły, które są dziś dostępne na rynku, to kotły automatyczne, sterowane elektronicznie – obsługa ograniczona jest do niezbędnego minimum. Jak podłączamy kocioł CO do instalacji grzewczej i jak wygląda jego uruchamianie najlepiej opowiedzieć na konkretnym przykładzie, analizując dokumentację techniczno-ruchową.

Połączenie kotła z instalacją grzewczą

Jak mówi nam przedstawiciel firmy P.W. BUDMET z Czeladzi, który oferuje kotły na pellet Forest i Forest Natura, bardzo istotne jest właściwe połączenie kotła z instalacją grzewczą. Producent wskazuje konkretne wymagania – dla kotłów, którym się przyglądamy, są to następujące warunki:

  • kocioł musi być podłączony złączami gwintowanymi lub kołnierzowymi, by zachował gwarancję,
  • kolejność zabudowy części składowych instalacji to: zasilanie naczynia wzbiorczego, pompa cyrkulacyjna i trójdrogowy zawór mieszający, który służy do ochrony kotła,
  • by regulacja i kontrola pracy kotła była prawidłowa, musimy uwzględnić manometr i termometr,
  • nie wolno instalować zaworów odcinających na wznośnej i opadowej rurze bezpieczeństwa i rurze cyrkulacyjnej.

W dokumentacji techniczno-ruchowej znajdziemy przykładowy schemat podłączenia w układzie otwartym z zastosowaniem zaworu trójdrożnego. Producent wskazuje także, jak należy wykonać podłączenie do instalacji elektrycznej, jak przebiega napełnianie wodą i jak należy uruchomić kocioł.

Uruchamianie kotła – od czego zaczynamy?

Jak działa kocioł na pellet? – Można powiedzieć, że podobnie jak kocioł opalany węglem, jednak w tym przypadku mamy gwarancję efektywności energetycznej i emisyjnej. Energia jest zużywana maksymalnie zgodnie z realnymi potrzebami grzewczymi, a w przypadku kotłów węglowych, zasypowych (tradycyjnych) nie ma możliwości regulacji  procesu spalania. W przypadku nowoczesnego kotła klasy piątej na pellet możemy wygasić i ponownie rozpalić palenisko. Uruchomienie kotła nie jest trudne: wsypujemy paliwo do zbiornika, odłączamy rurę zsypową od palnika i umieszczamy pod nią zasobnik, do którego będzie zsypywał się pellet. Podajemy paliwo do momentu, aż cała rura podająca zapełni się pelletem. Paliwo zsypuje się z zasobnika około 10 sekund. Robimy to w trybie pracy ręcznej. Wyłączamy funkcję podawania manualnego i rurę zsypową z powrotem umieszczamy w palniku. Uruchamiamy funkcję rozpalania kotła – i gotowe. Gdy kocioł się rozpali, będzie już pracował w pełni automatycznie. Można więc śmiało powiedzieć, że nowoczesny kocioł CO daje nam niesamowity komfort przez cały sezon grzewczy.