17 lutego 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady działania grzejników konwektorowych

Z uwagi na liczne zalety grzejniki konwektorowe pozostają jednymi z częściej wybieranych rozwiązań, jeśli chodzi o urządzenia grzewcze. Są w stanie bardzo szybko ogrzać dane pomieszczenie, proces ten zarazem przebiega jednak łagodnie. Jest to związane m.in. ze sporą powierzchnią wymiany ciepła. Jakie jeszcze mechanizmy sprawiają, że grzejniki konwektorowe cieszą się tak dużą popularnością?

Elementem grzewczym w grzejniku konwektorowym może być zasadniczo wężownica grzejna (mówimy wówczas o konwektorze wodnym) albo spirala grzewcza (konwektor elektryczny). W tym drugim przypadku temperatura jest na tyle niska, że nie powoduje spalania kurzu. W pierwszym natomiast, jeśli chodzi o wodę zasilającą – powinna ona wynosić co najmniej 60 st. C. Kilkakrotnie mniejsza niż w przypadku grzejnika płytowego pojemność wodna sprawia, że takie urządzenie nagrzewa się w mgnieniu oka.

Bezpieczeństwo

Wspomniana już powierzchnia wymiany ciepła jest w grzejnikach konwektorowych zwiększona przez miedziane lub stalowe ożebrowanie. Nie ma ono styczności z obudową, która dzięki temu nagrzewa się bardzo wolno i nawet jeśli grzałka osiąga 90 st. C, to temperatura powierzchni urządzenia nie przekracza 60 st. C. W połączeniu z brakiem kantów i ostrych krawędzi decyduje to o bezpieczeństwie użytkowania. Warto w tym miejscu nadmienić, że w razie przegrzania lub uszkodzenia grzejniki konwektorowe wyłączają się automatycznie, a wiele z nich jest dodatkowo wyposażonych w zabezpieczenia przed przegrzaniem czy przemarznięciem pomieszczenia.

Mechanizm konwekcyjny

Umiarkowany stopień nagrzewania się obudowy grzejnika konwektorowego sprawia, że w jego przypadku ciepło generowane jest przez promieniowanie w najwyżej 20 proc. Reszta uwalnia się w procesie konwekcji: powietrze wlatuje do grzejnika dołem, ogrzewa się i unosi, ponieważ ciepłe jest lżejsze niż zimne. Mamy tu do czynienia z jego naturalnym ciągiem, tak samo jak chociażby w kominie. Taki przepływ powietrza nazywamy grawitacyjnym. Może on też być wymuszony działaniem wentylatora nadmuchowego – mówimy wówczas o grzejnikach wentylatorowych. Powietrze jest zasysane przez nie od góry, a następnie kierowane przez nadmuch w podłogę. Stamtąd ucieka do góry, szybko mieszając się z pozostałym powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu.

Optymalne umiejscowienie

Z uwagi na taki, a nie inny właśnie sposób działania grzejnik konwektorowy najlepiej jest zamontować pod oknem, tak aby napływające zeń powietrze zostało od razu ogrzane. – Ważne jest, by zarówno od ściany, jak i od podłogi zachować dystans co najmniej 10 cm. Umożliwi to swobodny ruch powietrza wokół grzejnika – mówi ekspert z hurtowni wentylacyjnej Centrowent. Nie wolno też zatykać otworów wylotowych, np. firanką albo suszącymi się ubraniami – może to być przyczyną zwarcia w instalacji.

Dodatkowe plusy

Nieduży ciężar grzejnika sprawia, że można go przymocować do nawet bardzo lekkiej ściany. Istnieją też wersje przenośne, które świetnie sprawdzają się jako urządzenia dogrzewające lub źródło ogrzewania awaryjnego. Można je też z powodzeniem wykorzystać w ogrzewanych okresowo domkach działkowych albo poza sezonem grzewczym, gdy temperatura spada poniżej poziomu komfortu. Duża jak na niewielki rozmiar moc grzewcza, energooszczędność i cicha praca grzejników konwektorowych to ich kolejne zalety. Wiele tego typu urządzeń można regulować i programować dzięki obecności zegara i termostatu.