Systemy rynnowe
1 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady doboru systemów rynnowych

System rynnowy jeśli jest dobrany w odpowiedni sposób, to zapewnia bezpieczne i efektywne działanie konstrukcji dachu. Montowany jest przede wszystkim w celu odprowadzenia wody deszczowej, a także ochrony przed wilgocią ścian, stropu oraz elewacji obiektu. Warto jednak pamiętać, że wybierając system rynnowy, trzeba przeanalizować wiele czynników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jego działanie. W jaki sposób dobierać systemy rynnowe?

Dobór systemu rynnowego – na czym polega?

Podstawową kwestią, jaką trzeba przeanalizować przy wyborze orynnowania budynku, jest uwzględnienie powierzchni i kształtu dachu. W tym celu oblicza się powierzchnię dachu, która wymaga odwodnienia. Potrzebna będzie długość dachu, sprawdzenie, jak wysokie są połacie oraz odległość narożnika od kalenicy mierzona horyzontalnie. Nie można także pomijać stopnia nachylenia dachu, który definiuje rodzaj rynien i rur spustowych. Po przeanalizowaniu powyższych czynników można przejść do wyboru wielkości rynien i rur spustowych, a także ich kształtu. Systemy rynnowe występują w wielu różnych wariantach – półokrągłe, prostokątne oraz te najpopularniejsze – z brzegami wywiniętymi na zewnątrz.

Charakterystyka dobrych systemów rynnowych

Przy wyborze systemu rynnowego, nie można również pomijać tak istotnej kwestii, jaką jest materiał rynny. Odwodnienie budynku w postaci rynien, narażone jest na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego materiał, z którego są produkowane, powinien zapewniać odporność i trwałość na ulewne opady, promieniowanie UV oraz inne uszkodzenia. Dostępne są zarówno rynny stalowe, jak i takie, które wykonano z PCV – odpornego na korozję materiału, który nie ulega przebarwieniom pod pływem słońca. Warto jednak pamiętać, aby decydować się na zakup rynien od renomowanych producentów, którzy dbają o jakość oferowanych produktów. Właśnie dlatego z oferty Scala Plastics korzysta tak wielu Klientów, którzy cenią sobie profesjonalizm i bezpieczeństwo działania systemów rynnowych.

Zalety systemów rynnowych

Odpowiednio dobrane systemy rynnowe, powinny być przede wszystkim skuteczne. Jednym z popularniejszych, jest system Scala, który wyróżnia się uniwersalnością zastosowania. Uwzględnia trzykrawędziowe uszczelki gumowe, zamknięte wywinięcie przednie usztywniające rynnę oraz ryflowanie zapobiegające gromadzeniu się liści. Rynny wyposażono również w elementy stałe, które kompensują zmiany termiczne. Producent daje też możliwość wyboru wielu elementów dodatkowych w postaci np. systemów mocowania haków rynien.