meble łazienka
23 kwietnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady doboru mebli łazienkowych

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, od których wymaga się nie tylko funkcjonalności, ale również estetyki. Dlatego tak istotnym elementem ich wyposażenia są meble, w których przede wszystkim przechowujemy kosmetyki, środki czystości oraz inne akcesoria. O czym należy pamiętać podczas doboru mebli łazienkowych, na jakie kwestie powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę?

Wielkość łazienki

To podstawowa kwestia, jeśli chodzi o wybór mebli łazienkowych. Należy pamiętać, że meble stanowią uzupełnienie wyposażenia, dlatego nie powinny być zbyt masywne, by nie odbierały przestrzeni dla innych, niezbędnych sprzętów, czyli umywalki, sedesu i kaabiny prysznicowej bądź wanny.

– W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się białym montażem, dopiero w następnym kroku dobieramy meble – mówi przedstawiciel firmy DomekoPamiętamy przy tym, żeby szafki nie ograniczały nam swobody ruchów, nie przeszkadzały w korzystaniu z wyposażenia łazienki i nie stanowiły dla nas zagrożenia. Im większa łazienka, tym więcej mebli możemy w niej ustawić, warto jednak zachować pewien umiar – wybierajmy takie meble, które będziemy w stanie wykorzystać. Zbyt duże jak na nasze potrzeby szafki będą po prostu marnować miejsce.

Miejsce montażu

Powszechnie stosowanym dziś rozwiązaniem są szafki pod umywalkę, które pozwalają wykorzystać przestrzeń, która w przeciwnym wypadku pozostałaby niezagospodarowania. Nie każdy wolny kawałek miejsca można jednak w ten sposób wykorzystać. Bardzo ryzykownym pomysłem jest na przykład montowanie szafek naściennych nad wanną lub sedesem – stwarzają one bowiem dla nas zagrożenie podczas korzystania z tych sprzętów. Dużo lepszym pomysłem będzie szafka nad pralką.

Dobry dostęp do armatury

Jeśli decydujemy się na montaż szafki pod umywalkę, która będzie maskować odpływ, musimy pamiętać, żeby mieć do niego dobry dostęp. Chodzi o to, by w sytuacji awaryjnej móc łatwo dostać się do przeciekającej syfonu bez konieczności odkręcania szafki od ściany.

Materiały

W łazience wilgotność powietrza jest większa, niż w innych pomieszczeniach, dodatkowo używamy w nich wielu środków chemicznych, często dość agresywnych. Nasze meble powinny być w stanie sprostać tak nieprzyjaznym warunkom – dlatego muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i w należyty sposób zabezpieczone przez wpływem wilgoci. W przeciwnym wypadku szybko stracą swój pierwotny wygląd, zaczną się psuć.

Estetyka

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w wyborze mebli łazienkowych, jest ich wygląd. Pod względem kolorystyki i stylu powinny być one zgodne z resztą łazienki. Przykładowo, jeśli decydujemy się na wykończenie łazienki w kolorze białym, najlepszym wyborem będą szafki, które również są w tym kolorze.