11 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady dbania o dobry stan klimatyzacji

Klimatyzatory to coraz częściej spotykane urządzenia w naszych domach. Aby funkcjonowały sprawnie i bezpiecznie dla domowników, należy przestrzegać kilku zasad; dotyczą one głównie okresowego czyszczenia i konserwacji urządzenia. Jest to ważne, ponieważ jeśli w przewodach i filtrze urządzenia będą nagromadzone zanieczyszczenia, w konsekwencji trafią one także do naszych płuc i dróg oddechowych.

Regularne czyszczenie filtrów

Filtry obecne w klimatyzatorach odpowiadają za pochłanianie kurzu i innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, które wpada do urządzenia. Oprócz zwykłych filtrów oczyszczających powietrze, niektóre firmy, takie jak np. Arctic Klimat, oferują także specjalne filtry uzdatniające, których zadaniem jest poprawa jakości wyrzucanego przez klimatyzator powietrza.

Zanieczyszczenia osiadające w filtrze klimatyzacji są doskonałą pożywką dla różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów. Jeśli filtr będzie brudny, bakterie te trafią do powietrza, a następnie do naszych płuc i mogą wywołać poważne choroby układu oddechowego i płuc. Aby temu zapobiec, należy regularnie demontować filtry i je czyścić. Można wykorzystać do tego celu odkurzacz lub przepłukać filtr pod bieżącą wodą. Zwykle zaleca się przeprowadzenie tej czynności raz na dwa tygodnie.

Oprócz samych filtrów, należy pamiętać także o dokładnym czyszczeniu wlotu i wylotu powietrza, gdyż także tam osadzają się zabrudzenia. Pamiętajmy, aby nie używać do czyszczenia klimatyzacji żadnych silnych środków chemicznych, zarówno filtry, jak i wloty wystarczy oczyścić samą wodą lub wodą z dodatkiem mydła.

Okresowe czyszczenie przewodów klimatyzacji

Raz na pewien czas, oprócz zwykłej konserwacji filtrów, należy przeprowadzać gruntowne czyszczenie całej instalacji klimatyzacyjnej. W szczególności należy pamiętać o dokładnym usunięciu nagromadzonych zanieczyszczeń w jej przewodach. Z uwagi, że jest to dość skomplikowana czynność, najlepiej jest zlecić wykonanie prac konserwacyjnych firmie zajmującej się czyszczeniem klimatyzacji. Oprócz samego gruntownego oczyszczenia kanałów klimatyzacji, firma taka przeprowadzi także inspekcję działania całej instalacji oraz naprawi ewentualne usterki mogące mieć wpływ na działanie i wydajność klimatyzacji. Ważnym elementem czyszczenia przewodów klimatyzacyjnych jest także ich dezynfekcja, która przeprowadzona w odpowiedni sposób, zabezpieczy przewody przed osiadaniem w nich bakterii i mikroorganizmów. W tym celu używa się specjalnych środków chemicznych, biocydów.