Kotły gazowe
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady bezpiecznego użytkowania kotłów gazowych

Ogrzewanie gazowe, chwalone przez wielu, coraz częściej pojawia się w polskich domach. Do zakupu kotła – stojącego w opozycji do instalacji elektrycznych – przekonują nas: wygoda, wydajność i czekające nas niewielkie koszty. Decydując się na model dwufunkcyjny, dodatkowo zapewniamy sobie ciepłą wodą, płynącą z kranów. W tekście, do którego serdecznie zapraszamy, zajmować będziemy się zasadami użytkowania tego typu piecyków.

Każde z posiadanych przez nas urządzeń, powinno być przede wszystkich bezpieczne. Przecież nie ma nic cenniejszego, niż życie i zdrowie, zaś dbanie o nie to po prostu nasz obowiązek. Same zapewniania producenta – czy choćby najdłuższa gwarancja – jednak nie wystarczą. Musimy odpowiednio obchodzić się ze wszystkimi sprzętami, a już zwłaszcza tymi, które działają w oparciu o gaz. O czym więc należy pamiętać podczas całego okresu eksploatacji kotła?

Wybór i montaż

Już na etapie doboru pieca centralnego ogrzewania – który powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami – i jego późniejszego montażu, należy zdać się na gruntownie wyszkolonych specjalistów, posiadających wymagane uprawniania. Absolutnie nie możemy polegać się wyłącznie sobie – na tym obowiązkowo należy dobrze się znać. Szczelność całego systemu jest sprawą absolutnie kluczową, podobnie jak dopasowanie – wspomnianych wyżej – danych technicznych, jakie muszą odpowiadać naszym potrzebom i specyfice lokalu.

Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym znajdować się będzie maszyna, gdyż nie dozwolone jest narażanie jej na jakiekolwiek uszkodzenia, czy wpływ szkodliwych substancji. Zasady te tyczą się, rzecz jasna, również kabla zasilającego i gniazdka, do którego jest przyłączony.

Bieżąca obsługa

Jedną z bardziej rzucających się w oczy zalet opisywanego rozwiązania, jest wygoda jaką niewątpliwe zyskujemy. Należycie ustawione urządzenie, szczególnie, gdy korzystamy z dobrze zaprojektowanego sterownika, jest w zasadzie bezobsługowe. Zmiana temperatury może zachodzić wtedy automatycznie, podążając za zmieniającymi się porami dnia i nocy. Najnowocześniejsze propozycje dostępne na rynku, umożliwiają manipulowanie wartościami z poziomu smartfona, co jest znacznie dogodniejsze, niż operowanie przyciskami znajdującymi się na obudowie kotła.

Zwracanie uwagi na ciśnienie

Nie obędzie się jednak bez pewnego rodzaju kontroli. Co niezwykle istotne, powinniśmy często monitorować, ciśnienie wody, widoczne na manometrze – sprawdzanie, czy mieści się w zakresie zalecanym przez wytwórcę, podanym w dołączonej instrukcji obsługi, należy do naszych obowiązków. Jeśli jest ono zbyt duże, grozi to otwarciem zaworu bezpieczeństwa i wyciekiem wody z układu. W ramach przeciwdziałania takiej sytuacji, mamy kilka wyjść. Najprościej – gdy wskazówka niebezpiecznie przechyla się w prawą stronę – skorzystać ze specjalnego kurka upustowego, zlokalizowanego w dolnej części urządzenia. Kolejną opcją, będzie tutaj, odkręcenie występującego w kaloryferze odpowietrznika.

Przeglądy i serwis

W przypadku takiego sprzętu, jak wykorzystujący gaz kocioł, niezbędna okazuje się cykliczna konserwacja, który powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku – najlepszym na to czasem wydaje się wiosna. Przegląd przede wszystkim pozawala ustalić, w jakim stanie znajduje się piec. Konkretnie mamy tu na myśli części takie jak: palniki, filtry, czy też wymiennik ciepła. Czyszczenie wnętrza i wymiana zużytych podzespołów to absolutna podstawa, jaka w dodatku powinna być realizowana ściśle z zaleceniami producenta konkretnego modelu.

Wybór doświadczonej firmy

Wybierając firmę serwisową, kierujmy się jej znajomością tematu i uznaniem na rynku. Błędem nie będzie przyjrzenie się opiniom, znajdującym się w internecie, jak również zasięgnięcie języka u znajomych. Już teraz osobom z Wielkopolski warto polecić, niezwykle fachowo podchodzące do wszystkich czynności zawodowych, przedsiębiorstwo V-SERWIS.

Co oczywiste, pomoc powinniśmy wzywać za każdym razem, gdy z posiadanym urządzeniem dzieje się coś niepokojącego – bez mogącego mieć opłakane skutki, zwlekania. Gdyż, jak zaznaczaliśmy już przecież na samym początku, nasze bezpieczeństwo jest nie do przecenienia.