Kuchenka gazowa
8 czerwca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z kuchenki gazowej

W wielu polskich domach korzysta się z kuchenek gazowych. Wynika to najczęściej z przyzwyczajenia, choć wiele osób otwarcie mówi o tym, że wolą tradycyjne palniki od płyt indukcyjnych. Klasyczne urządzenia kuchenne mogą być bardzo użyteczne i efektywne, ale ich bezpieczeństwo to kwestia bardziej skomplikowana. Należy pamiętać o kilku zasadach użytkowania.  

Optymalne usytuowanie kuchenki gazowej

Bardzo istotne jest usytuowanie płyty gazowej względem okna. Minimalne odległości względem innych urządzeń AGD oraz pozostałych elementów wyposażenia to:

  • 50 cm od okna,
  • 30 cm od lodówki,
  • 30 cm od zlewozmywaka,
  • 45 cm od górnej zabudowy,
  • 70-75 cm od okapu kuchennego,
  • 12 cm od szafek wysokiej zabudowy.

W przypadku zlewozmywaka chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko pryskania wody na palniki. Jeśli zaś chodzi o odległość od okna, ważne jest to, by unikać podmuchów, które mogłyby zgasić płomień lub manipulować nim w trakcie gotowania.

Ważna jest odpowiednia wentylacja

O tej zasadzie mówią wszyscy kominiarze i specjaliści zajmujący się instalacjami gazowymi. Chodzi oczywiście o odpowiednią wentylacji pomieszczenia, w którym umieszczone jest urządzenie spalające gaz.

Przy dopływie świeżego powietrza podczas spalania gazu powstanie nieszkodliwy dwutlenek węgla. W innym przypadku nastąpi tzw. spalanie częściowe, w efekcie czego wytworzy się gaz trujący, mianowicie tlenek węgla (czad).

W jaki sposób zadbać o właściwy poziom cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu? Zaleca się zamontowanie drzwi z otworami wentylacyjnymi. Sprawdzają się w tej funkcji także kratki wentylacyjne lub wentylacja mechaniczna.  

Zwracaj uwagę na szczegóły

Od tego, jak się zachowasz, zależy bezpieczeństwo Twoje, domowników, a nawet wszystkich lokatorów danego budynku. W razie wykrycia nieprawidłowości – działaj. Nie zapominaj także o regularnym serwisowaniu i kontrolowaniu urządzeń gazowych w swoim lokum.

– Wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji związanych z gazem można uniknąć. Konieczna jest jednak uważna obserwacja urządzenia – wyjaśnia ekspert z serwisu technicznego DOMBUDEX.

Miej na uwadze to, by przewody zasilające urządzeń gospodarczych nie znajdowały się zbyt blisko elementów kuchenki, które są nagrzewane. Może to bowiem skutkować uszkodzeniem kabla zasilającego.

Zaufaj swoim zmysłom, zwłaszcza zmysłowi powonienia. Nie lekceważ również uwag domowników, którzy skarżą się na dziwny zapach w mieszkaniu. Czujesz przez dłuższy czas niepokojący odór gazu? Zareaguj w porę. W ekstremalnych przypadkach może dojść do naruszenia szczelności przewodów w kuchence. Pamiętaj przy tym jednak, że tlenek węgla jest bezzapachowy.

Co wtedy robić? Zakręć bezzwłocznie główny zawór dopływu gazu i dokładnie przewietrz całe mieszkanie. Pod żadnym pozorem nie zapalaj zapałek, nie uruchamiaj zapalniczki i nie manewruj przy odbiornikach elektrycznych, ponieważ każda iskra może spowodować wybuch nagromadzonego gazu.