1 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z kominka gazowego

Jeśli chciałbyś na co dzień cieszyć się widokiem kominka i ogrzewać się przy jego cieple, ale nie podoba ci się perspektywa regularnego dokładania opału i czyszczenia paleniska z popiołu, kominek gazowy jest właśnie dla ciebie. Nowoczesne urządzenia grzewcze tego typu do złudzenia przypominają tradycyjne kozy, ale jednocześnie są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Jednak czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Produkowane obecnie kominki gazowe są łatwe w obsłudze, skuteczne, ekologiczne, eleganckie i – pod warunkiem prawidłowego montażu oraz użytkowania – bezpieczne. Jeśli planujesz instalację piecyka tego typu w swoim domu, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Kominek gazowy? Tylko od sprawdzonego producenta

Na bezpieczeństwo użytkowania kominka gazowego w pomieszczeniu wpływa przede wszystkim jego budowa. Aby urządzenie nie zagrażało wyciekiem gazu do pomieszczeń, musi być oczywiście szczelne. Właśnie dlatego dobrzy producenci kładą tak duży nacisk na poprawne wykonanie komory spalania. Poza tym kominek gazowy powinien posiadać dodatkowe systemy zabezpieczające, które w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy urządzenia, automatycznie odcinają dopływ gazu – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego Epiecyki.pl.

Zastanawiając się nad zakupem konkretnego kominka gazowego, w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy posiada on certyfikat badań typu WE, potwierdzający jego sprawność i bezpieczeństwo. Następnie warto przyjrzeć się możliwościom sterowania urządzeniem. Najlepsze kominki gazowe wymagają minimalnej obsługi. Ich użytkowanie sprowadza się do włączania, wyłączania i regulacji za pomocą pilota. W domach zamieszkiwanych przez rodziny z dziećmi wskazane jest montowanie kominków zabezpieczających przed przypadkowym uruchomieniem. Niektóre modele mogą być też programowane z dużym wyprzedzeniem czasowym. Dla przykładu, jeśli planujesz kilkudniową nieobecność w domu, ale po powrocie chcesz od razu cieszyć się ciepłem rozgrzanego kominka, możesz zaprogramować jego uruchomienie na ustalony z góry czas co do godziny.

Prawidłowa instalacja i konserwacja kominka gazowego

Na bezpieczeństwo używania kominka gazowego wpływa też szczelność całej instalacji. Dlatego tak ważne jest, by montażu dokonał profesjonalista. W przypadku urządzeń zasilanych gazem ziemnym, przed wykonaniem instalacji musisz uzyskać odpowiednie pozwolenia. Montaż powinien być wykonany na podstawie fachowego projektu, a po jego zakończeniu trzeba sprawdzić szczelność wszystkich połączeń. Podobną kontrolę trzeba będzie przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Chcąc zyskać dodatkowe zabezpieczenie, warto rozważyć zakup do domu dodatkowych czujników stężenia gazu.