28 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zasada działania pompy ciepła

Energia czerpana ze źródeł nieodnawialnych jest coraz droższa, coraz mniej wydajna i ma coraz gorszą opinię ze względu na intensywne zanieczyszczanie środowiska. Dlatego też zainteresowanie inżynierii coraz bardziej skupia się na czerpaniu energii ze źródeł nieodnawialnych poprzez pompy ciepła. Na jakiej zasadzie one działają? 

Zasada działania

Pompa ciepła nie tyle wytwarza ciepło, co „wyciąga” je z różnicy temperatur między gruntem, wodą gruntową lub powietrzem. Ta różnorodność sprawia, że pompę ciepła można zamontować praktycznie wszędzie, a jej rodzaj wybieramy na podstawie tego, jakie możliwości daje nasza działka. Aby jednak móc z czego wyciągnąć, pompa „pompuje” ciepło z zimniejszego źródła i poddaje je działaniom termodynamicznym. W zasadzie można by powiedzieć, że działa w uproszczeniu jak lodówka lub klimatyzacja – ale na odwrót; tą różnicą temperatur nagrzewa ona wodę (ew. powietrze), która jest później rozprowadzana w instalacji grzewczej. Wyprzedzając pytania – sama pompa niczego nie ogrzewa, dlatego jej pobór energii elektrycznej jest bardzo mały, a zysk energii cieplnej jest nawet 4- czy 5-krotnie wyższy od zużycia. W konsekwencji płacimy za ogrzewanie o wiele mniej niż w przypadku tradycyjnych kotłów gazowych czy olejowych. Oczywiście może ona pracować również w wielosystemowej instalacji grzewczej, np. na zmianę z innym źródłem ciepła.

Oszczędności

Takie systemy to jednak rzadkość, a pompa ciepła zazwyczaj wystarczy do samodzielnej pracy nawet przez cały rok jako jednosystemowa instalacja grzewcza. W rezultacie instalacja pompy zwraca się bardzo szybko, ponieważ płacimy o wiele mniejsze rachunki. Oszczędności wynikające z pompy ciepła objawiają się również w tym, że nie trzeba budować komina i kupować (a potem też składować) opału – a my zyskujemy również czas, który możemy wykorzystać na co chcemy. Pompy ciepła to również ekologia – ale nie pojmowana jako niewiele mówiące nam wykresy i hasła, tylko realnie odczuwalna: skoro nie ma opału, to nie ma też spalin i chemii wypuszczanej do atmosfery i powietrza, którym na co dzień oddychamy; nie ma też sadzy, która unosi się wokół domu.

Jednak ogrzewanie to nie jedyne zastosowanie pompy ciepła. W okresie letnim, gdy nie dom nie jest ogrzewany, ale przecież powietrze wokół domu lub woda pod ziemią ciągle płynie – pompy ciepła wykorzystują je do chłodzenia budynku. Działają wtedy  zupełnie tak samo, jak klimatyzacja; a powietrzne pompy ciepła wykorzystuje się też coraz częściej do ogrzewania wody użytkowej. Jeżeli chcemy wykorzystać pompą ciepłą to, co mamy już na działce (grunt, wodę, powietrze) – to warto rozglądać się za pompą dobrej jakości, która wykorzysta naturę możliwie wydajnie. Takie pompy produkuje np. firma Viessmann.