Zaprawy klejace do systemow ocieplen
22 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zaprawy klejące w systemach ociepleń

Z różnych względów w większości przypadków ściany budynków w naszej strefie klimatycznej są docieplane od zewnątrz. To rzecz jasna rodzi określone konsekwencje, a przede wszystkim konieczność doboru takich materiałów, które, prócz tego, że będą chroniły dom przed utratą ciepła, to jeszcze będą odporne na destrukcyjne oddziaływania deszczu, promieniowania słonecznego czy też znacznych wahań temperatury.

Styropian i wełna mineralna to nie wszystko

Podstawowe materiały tworzące zasadniczą zewnętrzną warstwę termoizolacyjną budynków to przede wszystkim styropian oraz nieco rzadziej stosowana wełna mineralna. Styropian tutaj zdecydowanie króluje, gdyż jest on wielokrotnie lżejszy od wełny mineralnej i łatwiej przytwierdza się go do ścian budynku. Z kolei niewątpliwą zaletą wełny mineralnej jest jej dużą odporność na wysokie temperatury; praktycznie jest ona niepalna, więc może być stosowana w budynkach o dużym stopniu zagrożenia pożarowego.

Kompletną warstwę termoizolacyjną tworzą jeszcze inne dodatkowe materiały, a więc kleje i zaprawy klejące, preparaty gruntujące, cienkowarstwowe tynki inaczej zwane wyprawami tynkarskimi oraz farby elewacyjne. Oczywiście wśród tych dodatkowych materiałów znajdziemy takie, które mogą być stosowane wyłącznie ze styropianem lub tylko z wełną mineralną, ale też i uniwersalne dedykowane dla obu tych materiałów.

O wymienionych nieco wyżej zaprawach klejowych, będących głównym tematem niniejszego artykułu opowiadali nam specjaliści z firmy SEMPRE Farby z Bielska-Białej.

Charakterystyka zapraw klejowych stosowanych w systemach termoizolacyjnych

Rozróżniamy dwie zasadnicze grupy zapraw klejowych stosowanych w systemach zewnętrznego ocieplania budynków. W pierwszej grupie znajdują się mieszanki do przytwierdzania płyt styropianowych; zaprawy te dystrybuowane w postaci suchego proszku wystarczy rozrobić z wodą, by były gotowe do użycia. Przyklejone tym materiałem płyty należy dodatkowo przytwierdzić do ściany mechanicznymi łącznikami lub kołkami rozprężnymi. Do drugiej grupy zaliczamy zaprawy klejąco-szpachlowe stosowane głównie do zatapiania i przytwierdzania wierzchniej warstwy siatki wzmacniającej kładzionej na styropianie. Gwoli ścisłości dodajmy, że tą zaprawą można również  z powodzeniem przyklejać same płyty styropianowe do ściany. Również  ta zaprawa produkowana jest w postaci suchego proszku i używana po rozrobieniu jej z wodą.

Oczywiście wszystkie tynki cienkowarstwowe czy też wyprawy tynkarskie charakteryzuje się dużą przyczepnością do podłoża, więc i one z powodzeniem mogą być nazywane zaprawami klejowymi