14 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zapewnić prawidłową wentylację w domu jednorodzinnym?

Kiedy nadchodzi sezon grzewczy dbamy przede wszystkim o szczelność pomieszczeń, by nie wpuszczać do nich zimna i zapewnić mieszkańcom domu odpowiednią temperaturę. Warto jednak pamiętać jak ważną rolę dla dobrego samopoczucia i zdrowia domowników odgrywa wymiana powietrza. Radzimy co zrobić, by zapewnić w domu jednorodzinnym prawidłową wentylację.

Zadania wentylacji

Za wentylację w domu odpowiada system wentylacyjny, którego zadaniem jest doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczeń i wydalenie na zewnątrz tego zanieczyszczonego. Ta wymiana powinna zachodzić z określoną częstotliwością.

-Istnieją dwa typy wentylacji: naturalna, czyli grawitacyjna oraz mechaniczna. Każda z nich ma określone konsekwencje. Warto poznać przynajmniej podstawowe informacje na temat obu rodzajów wentylacji – zachęca ekspert reprezentujący firmę R.K. CHŁÓD-KLIM Rafał Kowalski.

Wentylacja grawitacyjna kontra mechaniczna

Najczęściej wykorzystywanym sposobem wymiany powietrza jest wentylacja grawitacyjna. Niestety, nie stanowi ona najbardziej korzystnego rozwiązania, gdyż nie nadąża z wymianą starego powietrza na świeże, a tym samym nie dostarcza jego odpowiednich ilości. Problem ten nawarstwia się dodatkowo poprzez zmienność pogody i ulatniającą się parę wodną, których skutkami mogą być naruszenie stanu technicznego budynku, pojawianie się grzybów i pleśni na ścianach oraz zniszczenie materiału wykorzystanego do wykończenia domu.

Konsekwencjom niewłaściwej wentylacji można zapobiec poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej, która w swojej pracy wykorzystuje centrale wentylacyjne. Ich zaletami są niskie koszty eksploatacji, niski poziom hałasu, a także kształt umożliwiający podwieszenie w miejscu niewidocznym dla oka.

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła zmniejszy koszty związane z ogrzewaniem, przefiltruje powietrze pozbywając się pyłków i zanieczyszczeń, oraz zredukuje konieczność otwierania okien, chroniąc tym samym wnętrze domu przed przeciągami i hałasem z zewnątrz.

Warto pamiętać, że bez względu na rodzaj wybranej wentylacji nie będzie ona działać poprawnie, jeśli zostanie błędnie zamontowana. Z tego względu konieczne jest zwrócenie się o pomoc do dobrego projektanta oraz solidnego wykonawcy.