kontener na smieci
9 maja 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Gdzie zaopatrzyć się w przydomowy kontener na śmieci?

Zbiorniki na śmieci muszą znajdować się przy każdym domu jednorodzinnym lub bloku. Ich rozmiary i rozmieszczenie ustala się w zależności od liczby mieszkańców. Ze względu na obostrzenia ekologiczne, które nakładane są przez państwo, domownicy są zobligowani do segregowania odpadów i umieszczania ich we właściwych miejscach. Dzięki temu chroni się środowisko naturalne i ludzkie życie. Które zbiorniki są najbardziej optymalne i w jakie warto inwestować?

Szczelne, oznaczone i łatwe w obsługiwaniu

Pojemniki na śmieci powinny być przede wszystkim szczelne i odporne na działanie czynników atmosferycznych lub urazów mechanicznych. Przydomowe kontenery na śmieci nie będą służyły długo, jeśli wykona się je z materiałów nieodpornych na korozję lub z kruchej stali. Dlatego przed zakupem zbiornika trzeba przede wszystkim ocenić tworzywo, z którego zostały wykonane. Firma skatom.pl oferuje pojemniki z blachy ocynkowanej, stali nierdzewnej, plastiku oraz wykonane z betonu. Szeroki asortyment pozwala na dobór najbardziej odpowiedniego zbiornika. Warto pamiętać, że o wyborze materiału powinno się także decydować biorąc pod uwagę pomieszczenie, w którym będzie stał pojemnik.

Śmietnik nie musi być wykonany z najbardziej odpornych materiałów, jeżeli umieści się go w zabudowanym pomieszczeniu. Trwałe i solidne tworzywa należy wykorzystać wówczas, gdy zbiornik będzie stał na zewnątrz budynku bez żadnego zabezpieczenia.

Selekcja naturalna

Ze względu na przepisy, śmieci należy odpowiednio segregować. Dbanie o czystość, estetykę i środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego obywatela. Odpowiedni dobór zbiorników znacznie ułatwia to zadanie. Jeżeli przy domu stoją pojemniki oznaczone odpowiednimi kolorami, o wiele prościej jest dzielić odpadki. W sklepie skatom.pl można zamówić pojemniki w różnych rozmiarach i kolorach, z tabliczkami lub napisami wskazującymi na grupę segregowanych śmieci.

Z jakiegoś powodu utarło się, że pojemniki przeznaczone na szkło, papier, plastik lub puszki wpisują się w przestrzeń miejską lub można nimi wyposażyć osiedle. Zwykle nie kojarzy się ich z domami jednorodzinnymi. To błąd, ponieważ w sklepach można kupić pojemniki o małych gabarytach, które z powodzeniem może stosować pojedyncza rodzina. Warto pamiętać o tym, że elektrośmieci lub leki należy wyrzucać do specjalnych pojemników ustawionych w aptekach, sklepach lub urzędach. Zwykłe oczyszczalnie ścieków lub wysypiska nie są do nich przystosowane.

W ogrodzeniu czy przy domu?

Śmietniki zwykle buduje się przy ogrodzeniu. Takie rozwiązanie ułatwia pracownikom firm oczyszczających miasto wywieźć i zutylizować odpadki. Niektóre rodziny decydują się także na ustawienie zbiorników w głębi działek, przy kompostownikach. Brama pozbawiona nadbudowań jest bardziej estetyczna, ale trzeba wówczas pamiętać o cyklicznym wystawianiu worków ze śmieciami na zewnątrz domu.

Najlepiej pojemniki ustawiać w specjalnie przygotowanych wiatach, których dach i utwardzona podłoga ułatwi zachowanie czystości. Kupowane kontenery powinny mieć także wystandaryzowane kształty i rozmiary, by pasowały do wszystkich typów śmieciarek działających na rynku.