30 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Żaluzje plisowane – z czego wynika ich popularność?

Żaluzje plisowane, inaczej po prostu plisy okienne, to specyficzny rodzaj rolet, których charakterystyczną cechą jest harmonijkowa konstrukcja. Nadają się do montażu w oknach o różnych kształtach, także tych niestandardowych, na przykład półokrągłych lub trójkątnych. Zyskują coraz więcej zwolenników, ponieważ są niezwykle estetyczne, a przy tym trwałe i wygodne w montażu. W naszym artykule przyjrzymy się tym produktom bliżej.

Charakterystyka żaluzji plisowanych

Żaluzje plisowane, jak sugeruje nazwa, wykonane są z tkaniny, która składa się w harmonijkę. To zazwyczaj sztywna tkanina poliestrowa, którą charakteryzuje wyjątkowa wytrzymałość mechaniczna i odporność na blaknięcie. Dostępne są specjalne tkaniny do plisów, które są np. wodoodporne lub trudnopalne. Plisy okienne są mocowane do ram okiennych za pomocą profili i prowadnic, co zapewnia im stabilne ułożenie i możliwość szybkiego, prostego rozwijania i zwijania. Jak mówią nam przedstawiciele Galanterii Okiennej MOBI z siedzibą w Warszawie i Ząbkach, żaluzje plisowane jednocześnie pełnią funkcję żaluzji pionowych i poziomych.

Zalety żaluzji plisowanych

Żaluzje plisowane są obsługiwane za pomocą uchwytu, który przemieszcza się w dolnej lub górnej rynnie, zacieniają okno skutecznie umieszczone pod każdym kątem. Mogą odsłaniać górną lub dolną część okna albo obie części okna jednocześnie. Dają nam dzięki temu możliwość pełnej kontroli nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia, co przemawia na korzyść tego rozwiązania. Żaluzje plisowane są szczególnie chętnie wykorzystywane przez osoby, które mieszkają na parterze, jako tzw. zazdrostka. Sprawdzają się także jako przesłony okien dachowych – możemy je montować w taki sposób, by doświetlać okna z góry przy jednoczesnym zasłonięciu dolnej części. By ustabilizować tkaninę i uniemożliwić jej odchylanie od szyby, na krawędziach plisów okiennych poprowadzone są żyłki lub montuje się boczne prowadnice. Plisy okienne mogą być montowane za pomocą bezinwazyjnych, nakładanych zaczepów lub na wkręty. Montaż trwa krótko, jest intuicyjny, dlatego też klienci często decydują się na samodzielne zakładanie plisów. Na korzyść żaluzji plisowanych przemawia również fakt, że łatwo utrzymać je w czystości – są produkowane z impregnowanych tkanin, z których w prosty sposób zetrzemy kurz wilgotną ścierką. Na koniec warto też wspomnieć, że plisy okienne oraz aluminiowe elementy do nich dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego bez problemu dobierzemy osłony, które wkomponują się w wystrój naszych wnętrz.