20 grudnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Żaluzje pionowe czy poziome – które wybrać?

Okna zapewniają pomieszczeniom dostęp do światła i widok na zewnątrz. Mimo tego niekiedy muszą zostać zasłonięte. Zbyt intensywne słońce czy spojrzenia ciekawskich sąsiadów powodują, że żaluzje są niezbędnym elementem wyposażenia każdego budynku. Istnieje sporo ich modeli, dlatego czasami ciężko podjąć decyzję, na jaki wariant się zdecydować. Warto jednak zastanowić się nad wyborem żaluzji pionowych lub poziomych. Które z nich są lepsze?

Jakie zalety mają żaluzje poziome?

Żaluzje poziome to rozwiązanie od lat stosowane w domach i w biurach. Mimo tego ich popularność nie maleje – nadal są chętnie montowane.

Składają się one z ruchomych lameli. Oznacza to, że można nie tylko podnosić je do góry, ale także ustawiać ich położenie. Dzięki temu ich użytkownicy mają możliwość regulowania tego, ile światła będzie wpadać do pomieszczenia. Żaluzje te wykonuje się z aluminium oraz z drewna. Zwłaszcza ten drugi wariant cieszy się ostatnio szczególnym zainteresowaniem ze względu na swoje walory wizualne. Jednak lamele wykonane z obu tych tworzyw są wytrzymałe, estetyczne – i co równie ważne – łatwe w utrzymaniu ich w czystości. Na uwagę zasługują modele żaluzji, których design oraz wykończenie wprost nawiązują do stylistyki retro.

Żaluzje poziomie świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku małych, jak i większych okien. Można przy ich pomocy zasłonić nawet bardzo duże przeszklenia. Ich działanie jest płynne, a po pociągnięciu sznurka, lamele szybko unoszą się do góry. Mogą być one wykonane w różnym stylu oraz kolorze, co sprawia, że będą pasowały do każdego pomieszczenia – mówi ekspert z firmy Sunrise Control.

Dlaczego warto zdecydować się na żaluzje pionowe?

Żaluzje pionowe w niczym nie ustępują modelom poziomym. Mimo że do niedawna można było je spotkać głównie w biurowcach, to obecnie coraz częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych, a nawet w mieszkaniach.

Żaluzje te są zwykle określane mianem verticali. Najlepiej sprawdzają się do zasłaniania dużych, przeszklonych powierzchni. Mogą rozsuwać się na dwie strony lub tylko na jedną. Tak samo, jak lamele poziome, tak i te mogą zmieniać kąt, pod którym są ustawione. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że żaluzje te można wyposażyć w elektryczny mechanizm – będą wtedy rozsuwały się automatycznie.

Podkreślają one też nowoczesny design pomieszczeń i wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne. Lamele mogą być wykonane z wysokiej jakości tkanin, ale także z tworzyw sztucznych – charakteryzuje je elegancka i prosta estetyka.