26 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Żaluzje okienne. Dlaczego warto?

Żaluzje okienne są jednym z dostępnych na rynku rodzajów osłon. Rozwiązanie to towarzyszy nam od lat i nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością. Wiele osób wciąż decyduje się na wybór żaluzji ze względu na posiadane przez nie zalety oraz ich korzystną cenę. Jeśli i Ty rozważasz zakup osłon okiennych tego typu, a nie masz pewności co do ich wyboru, nasz artykuł może być pomocny.

Żaluzje okienne – uniwersalne, praktyczne i skuteczne

Żaluzje kojarzą nam się głównie z tymi, zbudowanymi z aluminiowych lamelek, które przed laty były niezwykle popularne. Obecnie jednak żaluzje okienne produkowane są z powodzeniem także z innych materiałów takich jak np. drewno. Warto tutaj zaznaczyć, że drewniane lamelki skutecznie odbijają promienienie słoneczne, nie nagrzewając się przy tym tak, jak to bywa w przypadku tych aluminiowych.

Dlaczego warto wybrać żaluzje okienne? Tego typu osłony wyróżniają się uniwersalnym charakterem – świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu tak pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Skutecznie ochronią przed słońcem i wścibskim spojrzeniem przechodniów czy sąsiadów oraz dobrze będą się prezentować w sypialni, salonie, a także – co istotne – w kuchni czy w łazience. Osłony okienne tego typu wyróżniają się bowiem prostą i dość surową formą, która sprawia, że żaluzje idealnie wpisują się w wystrój każdego pomieszczenia i w każdy styl aranżacyjny. Ponadto żaluzje dają możliwość całkowitego zaciemnienia, a co za tym idzie, gwarantują prywatność. Ta zaś, szczególnie w przypadku łazienki, jest bardzo ważna.  

Pośród dostępnych rodzajów wyróżniamy żaluzji okienne poziome i pionowe. Bez względu zaś na ich rodzaj, osłony tego typu są bardzo praktyczne i skuteczne, co w dalszej części opiszemy szerzej.

Żaluzje okienne poziome

Żaluzje poziome, jak już wspominaliśmy, najczęściej produkowane są z aluminium oraz drewna. Cieszące się coraz większą popularnością żaluzje, wykonane z wysokiej jakości drewna, wyróżniają się wysokim stopniem trwałości oraz estetycznie się prezentują. Materiał, jakim jest drewno zaś, łączy w sobie tradycję, elegancję i wyjątkowy klimat surowców naturalnych. Dzięki temu osłony tego typu będą odpowiednie zarówno do domu czy mieszkania, jak i do biura.

Jakie jeszcze zalety posiadają?

Bez względu na to, czy wybierzemy aluminiowe czy drewniane, w łatwy sposób będziemy mogli regulować ilość, wpadających do wnętrza naszych pomieszczeń promieni słonecznych. Wystarczy, że ustawimy lamelki pod odpowiednim dla nas kątem. I co ważne, możemy swobodnie regulować ilość naturalnego światła bez konieczności odsłaniania całego okna. Kolejną wielką zaletą żaluzji jest ich prosta konstrukcja, dzięki której bardzo rzadko się psują oraz ich łatwy montaż. Ponadto osłony tego typu nie sprawiają trudności podczas ich czyszczenia, co w przypadku okien jest bardzo istotne. Wreszcie dzięki bogatej ofercie barw, możemy wybrać żaluzje w takiej kolorystyce, która będzie idealnie wpisywała się w wystrój naszych wnętrz – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Dario, która specjalizuje się w produkcji osłon okiennych.

Żaluzje okienne pionowe

Żaluzje pionowe, czyli „verticale”, posiadają te same zalety, co wyżej opisane żaluzje poziome. Dodatkowo możemy je rozsuwać na różne sposoby – tak jak w lewo, w prawo, do środka i od środka.

Żaluzje pionowe jeszcze do niedawna służyły jako osłony okienne przede wszystkim w biurach. Obecnie coraz częściej możemy je spotkać w domach i mieszkaniach prywatnych. Verticale sprawdzają się doskonale do osłaniania dużych, przeszklonych powierzchni. To, o czym jeszcze warto tutaj wspomnieć, to fakt, że większość materiałów, z których produkowane są żaluzje pionowe, można swobodnie prać bez obawy, że tkanina ulegnie zniszczeniu.