13 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Żaluzje i rolety zewnętrzne jako dodatkowa ochrona przed włamaniem

Istnieje wiele systemów zwiększających bezpieczeństwo budynku. Mogą to być różnego rodzaju instalacje alarmowe, czujniki czy monitoring, a także elementy konstrukcyjne – wzmacniane bramy wjazdowe i garażowe lub blokady parkingowe. Stosowane są zarówno bardziej złożone metody ochrony, ale i proste, dodatkowe zabezpieczenia, takie jak żaluzje bądź rolety zewnętrzne.

Mechanizmy antywłamaniowe przynoszą poczucie bezpieczeństwa, które ma bezpośredni wpływ na komfort psychiczny domowników. Rosnący popyt na różne sposoby ochrony posiadłości nie jest niczym zaskakującym: udostępnione dane statystyczne jasno pokazują, że jednym z najczęstszych przestępstw dokonywanych w Polsce jest kradzież. Konsekwencje naruszenia bariery, jaką są metaforyczne „cztery ściany” mieszkania sięgają o wiele dalej niż możliwe straty materialne – odciskają piętno na życiu rodziny i mogą stać się źródłem traumy. Formami dodatkowych zabezpieczeń, które ograniczają ryzyko wystąpienia takiego zjawiska są wspomniane żaluzje i rolety zewnętrzne. Warto poddać analizie pełnione przez nie funkcje.

Czy żaluzje i rolety zewnętrzne działają antywłamaniowo? 

Przysłony okienne mogą stanowić uzupełnienie ochrony przed intruzami. W zależności od zastosowanego rozwiązania, można mówić o różnym stopniu i technice zabezpieczenia budynku. Żaluzje stoją głównie na straży prywatności mieszkańców, oddzielając widok mieszkania od tego, co znajduje się na zewnątrz. Jest to szczególnie przydatne wieczorami, kiedy sztuczne światło sprawia, że można dostrzec dosłownie wszystko, co dzieje się w środku – tłumaczy pracownik firmy Formelana. Osoby trzecie nie są w stanie dostrzec, czy w budynku znajdują się domownicy, a także ustalić układ pomieszczeń i zweryfikować, czy „na wierzchu” zostały zostawione jakiekolwiek cenne przedmioty.

Działaniem zabezpieczającym przed niechcianą ingerencją w szczególności charakteryzuje się drugie z omawianych rozwiązań. Jeżeli chodzi o rolety zewnętrzne, producent zazwyczaj wskazuje na najlepszą technikę montażu, która zapewnia maksymalną ochronę przed intruzami. Warto jednak skorzystać z pomocy fachowców w zakresie instalacji, aby być pewnym, że wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo. Konstrukcja przysłony sprawia, że po opuszczeniu można ją w sprawny sposób podnieść jedynie od środka. Całkowite zasłonięcie okna ogranicza ryzyko zagrożenia włamaniem w jego obrębie. Odpowiednie certyfikaty jasno wskazują na jakość wybranych rolet, a co za tym idzie – stopień ochrony. Z kolei możliwość dostosowania kolorystyki wpływa na estetykę budynku.

Konstrukcja rolet zewnętrznych 

Instalacja składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest „skrzynka”, w której znajduje się zwinięty fragment rolety. Jej właściwy materiał nazywany jest płaszczem i to przede wszystkim od niego zależy jakość zabezpieczenia. W zależności od tego, jakie tworzywa zastosowano w jego produkcji może stanowić mniej lub bardziej zaawansowaną formę ochrony przed włamaniem i hałasem. Ważnymi komponentami tego systemu są również prowadnice, które oddziałują na sprawność podnoszenia i opuszczania rolet zewnętrznych oraz działania całego mechanizmu. W konstrukcji osłony znajdują się także profile oraz listwa z ewentualnym zabezpieczeniem, tj. specjalnym zamkiem zapobiegającym przedostanie się osób z zewnętrznej strony okna.