Rolety
8 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Żaluzje czy rolety – na jakie typy osłon okiennych się zdecydować?

Urządzając wnętrze, często stajemy przed dylematem, czym przysłonić okna. Do wyboru jest wiele rozwiązań, a do popularnych osłon należą rolety i żaluzje, które pozwalają regulować dopływ światła słonecznego, zapewniają prywatność we własnych czterech kątach i stanowią element dekoracyjny. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej wybrać żaluzje, czy może rolety, dobrze trafiłeś – ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

Żaluzje pionowe lub poziome

Żaluzje okienne składają się z lameli poziomych lub pionowych połączonych linkami, które można ustawiać pod wybranym kątem, decydując w ten sposób o ilości wpadającego do wnętrza światła. Żaluzje da się również podciągnąć do góry (a w wersji pionowej – odsunąć w bok), całkowicie odsłaniając szybę. Ich dużym plusem jest więc wielość dostępnych ustawień – od zupełnej jasności, przez półmrok, po pełne zaciemnienie.

Jak mówi nasz rozmówca, pracownik firmy Nowy Dom z Krosna:

W mieszkaniach rzadko stosuje się tekstylne żaluzje pionowe, które świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych i są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Żaluzje poziome są natomiast wykonywane z różnych materiałów: drewna, bambusa, aluminium i tworzyw sztucznych, a nawet skóry. Każdy rodzaj nadaje wnętrzom inny charakter – naturalne drewno i bambus dodają przytulności i ciepła, z kolei metal wprowadza surową elegancję i doskonale pasuje do mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym.

Minusem żaluzji poziomych jest fakt, że na lamelach szybko zbiera się kurz, a jego wycieranie może być dość uciążliwą czynnością, nie są więc rozwiązaniem polecanym alergikom. Żaluzje aluminiowe mogą nadmiernie się nagrzewać w upalne dni, podnosząc temperaturę w mieszkaniu, lepiej więc zdecydować się na wersję drewnianą lub lamele pokryte lakierem z filtrem przeciwsłonecznym.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne składają się z tkaniny nawijanej na umieszczony u góry wałek. W bardziej zaawansowanej wersji wyposaża się je w prowadnice, które utrzymują materiał na miejscu i zapobiegają prześwitywaniu po bokach. Wyróżniamy kilka rodzajów rolet:

  • rzymskie – podczas podnoszenia rolety powstaje charakterystyczna fałda materiału, są niezwykle dekoracyjne;
  • wolnowiszące – rolkę z roletą zawiesza się nad oknem lub montuje na futrynie;
  • minirolety – prowadzone na żyłkach przylegających do ramy okiennej;
  • dzień-noc – w paski, pozwalają częściowo rozproszyć światło lub całkowicie zaciemnić pomieszczenie;
  • dachowe – przeznaczone do okien dachowych, materiał jest utrzymywany przy szybie za pomocą sprężyn;
  • austriackie – alternatywa dla zasłon, z obfitymi marszczeniami.

Mnogość materiałów, wzorów i wykończeń pozwoli bez problemu dobrać rolety do każdego stylu urządzania wnętrz. Jednobarwne, w drobne wzorki, odważne grafiki, dziecięce – każdy znajdzie coś dla siebie. Co prawda gdy podwiniemy roletę, materiał staje się częściowo lub całkowicie niewidoczny, ale w ten sposób można jednym pociągnięciem odmienić wygląd okna.

Rolety dzielą się również ze względu na właściwości zastosowanego materiału. Mogą łagodnie rozpraszać wpadające przez okno światło lub – w wersji podgumowanej – zupełnie odciąć jego dopływ. Łatwo utrzymać je w czystości. Dobrze komponują się z zasłonami lub firankami, z wyjątkiem rolet rzymskich i austriackich, które są ozdobą samą w sobie.

Zarówno rolety, jak i żaluzje mają wiele zalet, są trwałe i funkcjonalne – wybór rodzaju osłony zależy więc od indywidualnych preferencji i gustu. Oba rozwiązania można również łatwo zdemontować, w razie zmiany decyzji ich wymiana nie będzie więc nastręczała większych trudności.