21 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety i wady kupna mieszkania na rynku wtórnym

Mieszkania na rynku wtórnym mają wśród kupujących tyle samo zwolenników co przeciwników. Ich zwolennicy cenią sobie możliwość bardzo szybkiego zakończenia całej transakcji oraz szanse na błyskawiczne wprowadzenie się do nowego mieszkania, natomiast przeciwnicy jako zarzut wskazują przestarzałą technologię budowy mieszkania, wyższe koszty jego utrzymania oraz mało praktyczne rozplanowanie pomieszczeń. Jakie są największe zalety i wady mieszkań z rynku wtórnego, dowiesz się z naszego artykułu.

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Szybkość dokonania transakcji

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym zazwyczaj dokonujemy zakupu nieruchomości, w której ktoś już wcześniej mieszkał. Zazwyczaj, ponieważ bywają także sytuacje, w których poprzedni właściciel sprzedaje mieszkanie świeżo po odebraniu go od developera, jednak w ponad 90 proc. będziemy mieli do czynienia z mieszkaniem, które jest już wykończone, a często także umeblowane. Ta ostatnia charakterystyka może być jednocześnie zarówno zaletą, jak i wadą mieszkania kupowanego od poprzedniego właściciela. Wszystko zależy bowiem od tego czy mieszkania było remontowane w ostatnim czasie, czy jego wykończenie oraz wyposażenie ma już np. 20 czy 30 lat. Rynek wtórny jest jednak tak szeroki, że jeżeli trochę poszukamy lub skorzystamy z pomocy profesjonalnego doradcy nieruchomości, który przedstawi nam najkorzystniejsze dla nas oferty, z pewnością uda nam się znaleźć mieszkanie naszych marzeń.

Możliwość negocjacji cen

Inną bardzo ważną zaleta kupna mieszkania na rynku wtórnym jest możliwość elastycznej negocjacji ceny. Taka możliwość przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym jest jednak bardzo ograniczona.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z biura nieruchomości Mój Dom: Developerzy coraz rzadziej chcą schodzić z ceny oferowanych mieszkań, i uzależniają swoją decyzję od zbliżającego się terminu zakończenia inwestycji oraz od tego jak wiele pozostało im jeszcze mieszkań do sprzedania. Z kolei właściciele mieszkań oferując swoją nieruchomość na rynku wtórnym zazwyczaj chcą jak najszybciej ją sprzedać, dlatego mogą być skłonni do większej negocjacji ceny wyjściowej.

Bardziej rozwinięta infrastruktura

Mieszkania na rynku wtórnym charakteryzuje także zdecydowanie bardziej rozwinięta infrastruktura. Na terenie wokół znajduje się bowiem dużo więcej szkół, przedszkoli, sklepów, czyli instytucji i punktów usługowych, które w przypadku nowych inwestycji są zazwyczaj dopiero planowane. Co więcej, kupując mieszkanie w starszym budownictwie, najprawdopodobniej będziemy mieli dużo więcej przestrzeni pomiędzy budynkami.

Wady kupna mieszkania na rynku wtórnym

Największymi wadami kupna mieszkania na rynku wtórnym jest wysokie prawdopodobieństwo ponoszenia większych kosztów jego utrzymania. W zależności od tego w jak starym bloku nasze mieszkania będzie się znajdowało, do normalnego czynszu będziemy musieli również doliczyć koszty utrzymania funduszu remontowego. W przypadku starszych domów wzrosną także np. koszty ogrzewania.

Dużą wadą starszych mieszkań może być także mniej praktyczne rozplanowanie pomieszczeń, a co więcej brak możliwości jego zmiany. W mieszkaniach, w których wszystkie ściany są ścianami nośnymi, nie można bowiem ich dowolnie wyburzać.

Przed dokonaniem kupna mieszkania na rynku wtórnym musimy wziąć również pod uwagę konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych, która wynosi 2% wartości transakcji mieszkania, a także konieczność opłacenia taksy notarialnej.