27 października 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety i techniki postarzania drewna

Postarzane drewno jest obecnie niezwykle modne, dlatego coraz częściej można znaleźć je we współczesnych aranżacjach wnętrz. Meble wykonane z takowego drewna nawiązują do stylu rustykalnego, który jest wyjątkowo na czasie. Sprawdźcie w jaki sposób można postarzać drewno na własną rękę i jakie są tego zalety.

Po co postarza się drewno?

Postarzanie drewna, bez względu na to czy jest ono nowe czy stare, polega na usunięciu z jego wierzchnich warstw miękkich powłok letniego przyrostu. Ma to na celu wyeksponowanie twardych warstw i nadanie strukturze drewna przestrzennego wymiaru.

Meble drewniane od tych wykonanych z płyt wiórowych różnią się m.in. tym, że można w dowolny sposób zmieniać ich wykończenie. Dzięki pewnym procesom, takim jak patynowanie, można zupełnie odmienić charakter danego mebla, dopasować go do nowej stylistyki wnętrza lub po prostu odświeżyć jego wygląd i zapewnić mu jednocześnie większą odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Prochera.

Postarzane drewno doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylu skandynawskim, jak również rustykalnym, a nawet nowoczesnym. To, jaki efekt uzyskamy zależy natomiast od techniki postarzania.

Na czym polega mechaniczne postarzanie drewna?

Postarzanie drewna można przeprowadzić w sposób mechaniczny. Do tego potrzebna jest szlifierka, czyli wiertarka ze szczotkami wykonanymi ze stalowych drutów lub nylonu ściernego. Postarzanie drewna tą techniką można śmiało określić jako kompleksową renowację wierzchniej warstwy mebla.

Mechaniczne postarzanie drewna wymaga dokładności i delikatności, by podczas usuwania miękkich warstw nie zeszlifować również tych twardych. Z tego powodu należy prowadzić szczotkowanie wzdłuż słojów – dzięki tej technice można uzyskać piękne wzory.

Kiedy drewno będzie już dokładnie i odpowiednio głęboko wyszczotkowane, trzeba oczyścić je i przeszlifować, aby zlikwidować wszelkie rysy i mikrouszkodzenia powstałe przy szczotkowaniu. W tym celu używać można papieru ściernego, gąbek lub gąbek z włókniny. Na koniec konieczna jest impregnacja drewna, która zapewni mu wspaniały wygląd.

Malowanie jako sposób postarzania drewna

Postarzanie mechaniczne to proces męczący i wymagający dużego zaangażowania. Ci, którym nie zależy na totalnej metamorfozie i pragną jedynie zmian kosmetycznych, powinni zdecydować się na postarzanie chemiczne. Polega ono na pokryciu powierzchni drewna odpowiednimi preparatami, takimi jak wosk, patyna lub bejca, a każdy z nich dostępny jest w różnych kolorach.

Postarzanie chemiczne to nic innego jak malowanie. Wybrany preparat rozprowadza się po wymagających renowacji powierzchniach za pomocą dobranych odpowiednio pędzli. Warto jednak przed malowaniem delikatnie zeszlifować zewnętrzną warstwę drewna, bo dzięki temu można uzyskać ciekawsze i trwalsze efekty.