24 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety studni głębinowych

Ochrona środowiska jest dzisiaj bardzo istotnym tematem. Jedną z kluczowych dla przyrody kwestii jest oszczędzanie wody. Jak to zrobić, skoro woda jest nam niezbędna do życia? Jeśli mamy własny dom, możemy zdecydować się na wykopanie studni głębinowej. Ma wiele zalet, dzięki którym powinniśmy przekonać się do tego rozwiązania.

Czym jest studnia głębinowa?

Studnia głębinowa jest sposobem na pozyskiwanie wody i doskonałą alternatywą dla wodociągów. Możemy ją wykopać nie tylko wtedy, kiedy nie mamy do nich dostępu. Może stać się naszym podstawowym źródłem wody, jeśli tylko zdecydujemy się na wywiercenie jej w gruncie. Jej głębokość niejednokrotnie przekracza 10 metrów. Następnie wprowadza się rury osłonowe – tłumaczy nas rozmówca z firmy Geotest. W rurach umieszcza się specjalny filtr. Pozyskiwanie wody jest możliwe dzięki umieszczeniu pompy poniżej lustra wody. Dzięki temu wydobywamy wodę nawet z głębokości kilkudziesięciu metrów.

Dlaczego warto zrobić studnię głębinową?

Podstawową zaletą studni głębinowej jest niewielkie zagrożenie zanieczyszczenia wody. Dodatkowo dzięki wielu warstwom filtracyjnym, woda uzyskuje wysoką jakość. Ponadto, inwestując w studnię głębinową, jesteśmy niezależni od wodociągów. Mamy własne źródło wody, a do tego ponosimy znacznie mniejsze koszty za jej pozyskiwanie. Nie oznacza to, że powinniśmy ją marnować. Wręcz przeciwnie, powinniśmy świadomie z niej korzystać, cały czas mając na uwadze dobro przyrody. Jedyne koszty, jakie wiążą się z wodą ze studni głębinowej, dotyczą energii elektrycznej, koniecznej do zasilania napędu pompy. Co istotne, wykonana instalacja jest w pełni bezpieczna i pozwala na wydajne korzystanie z niej. Nasz dom będzie zaopatrzony w wodę przez długie lata. Z tego powodu bez wątpienia warto jest przemyśleć kwestię wywiercenia studni głębinowej.