renowacja parapetu
13 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety stosowania nakładek na parapety

Parapety pełnią istotną, choć często niedocenianą rolę w tworzeniu wystroju wnętrza – nie tylko poprawiają estetykę okna i mogą posłużyć jako półka na kwiaty, ale również chronią wnękę okienną przed uszkodzeniami i wpływają na lepszą dystrybucję ciepła emitowanego przez grzejniki. Z czasem jednak mogą one ulegać zniszczeniu i tracić swoje walory estetyczne. Czy trzeba je wtedy wymienić? Niekonieczne – alternatywą są specjalne nakładki.

Czym jest nakładka na parapet?

Nakładki na parapet znane są również pod nazwą parapetów renowacyjnych. Są to podłużne listwy wykonywane zazwyczaj z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Z jednej strony listwa posiada zakładkę, którą nasuwa się na rant parapetu – dzięki temu nakładka trzyma się go na tyle mocno, żeby nie zsuwać się samoistnie z parapetu, ale jednocześnie jest łatwa do zdemontowania w razie potrzeby. Nakładki mają różne szerokości – można je łatwo dostosować do naszych potrzeb poprzez przycięcie.

Do czego służy nakładka?

– Głównym zadaniem parapetu renowacyjnego jest, jak sama nazwa wskazuje, odświeżenie wyglądu zamontowanych w domu starych, podniszczonych parapetów oraz jego ochrona przed uszkodzeniami – mówi przedstawiciel firmy KratexNa rynku znajdziemy nakładki dwóch rodzajów: zwykłe oraz komorowe. Te drugie są grubsze, dlatego zapewniają lepszą ochronę. Oba typy montuje się na stałe za pomocą kleju montażowego.

Zalety stosowania nakładek na parapety

Główną zaletą nakładek jest to, że dzięki nim możemy uniknąć wymiany parapetu na nowy. Koszt pojedynczej nakładki to około kilkudziesięciu złotych, zaś montaż jest tak prosty, że możemy go przeprowadzić samodzielnie. To atrakcyjna alternatywa dla wymiany, ponieważ sam nowy parapet kosztuje kilka razy więcej, w zależności od tego, z jakiego materiału został wykonany. Do ponoszonych kosztów należy doliczyć również kosz wymiany, jeśli nie posiadamy umiejętności i sprzętu, by taką pracę samodzielnie przeprowadzić. Krótko mówiąc – decydując się na nakładkę redukujemy koszty ewentualnego remonty. Rozwiązanie to przydaje się również kiedy chcemy chronić parapety, na przykład ze względu na ich zabytkowy charakter. Nakładki odznaczają się bardzo wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia – czy to mechaniczne, czy od temperatury i wysokiego poziomu wilgoci – a także mogą być stylizowane na inne materiały, na przykład drewno lub marmur. Stosując je możemy nadać nieatrakcyjnemu, staremu parapetowi zupełnie nowy charakter.