25 maja 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety schodów stalowych

Dobrą alternatywą dla schodów drewnianych i żelbetonowych mogą być schody o konstrukcji stalowej, które są obecnie jednym z modniejszych elementów wykorzystywanych w minimalistycznych i industrialnych aranżacjach. Co więcej, mają one wiele zalet.

Moda na stal

Schody w domu pełnią przede wszystkim funkcję użytkową. Służą one do bezpiecznego przechodzenia z jednej kondygnacji na drugą. We współczesnych wnętrzach stanowią także ważny element dekoracyjny, mogący nadać im interesującego charakteru.

-Jeszcze niedawno schody stalowe kojarzyły się z obiektami publicznymi, jednak obecnie coraz chętniej wykorzystuje się je także we wnętrzach mieszkalnych. Ciekawy efekt daje na przykład połączenie konstrukcji stalowej z drewnianymi stopniami. Takie schody pasują zarówno do stylu nowoczesnego, jak i bardziej tradycyjnego – zapewnia nasz rozmówca reprezentujący firmę JANMAR P.U., producenta wyrobów metalowych.

Zalety schodów stalowych

Schody oparte na konstrukcji stalowej niosą wiele korzyści. Przede wszystkim są uniwersalne – można montować je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Do wykonywania schodów stalowych przeważnie wykorzystuje się stal kwasoodporną. To trwały materiał, który wygląda dobrze nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania. Choć jest on droższy od aluminium i trudniejszy w obróbce, jego właściwości sprawiają, że jest wart zachodu. Schody stalowe tworzy się również ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej ogniowo.

Do pozostałych zalet schodów metalowych należą:

  • szerokie możliwości aranżacyjne ze względu na plastyczność stali (można nadać im dowolny kształt),
  • oszczędność miejsca (nie muszą mieć bardzo dużych rozmiarów),
  • możliwość dodania różnego rodzaju elementów ozdobnych, takich jak szkło, siatka czy blacha perforowana,
  • szybkość montażu,
  • stosunkowo niska waga.

Podsumowując, schody metalowe to nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w budynkach mieszkalnych. Warto jednak pamiętać, że najlepszy efekt dają wtedy, gdy są dopasowane do stylu w jakim urządzone są wnętrza domu.