20 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety schodów drewnianych

Schody to jeden z wielu elementów naszego domu, który powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny. Dziś, kiedy różnorodność oferty na rynku jest nieporównywalnie większa niż przed laty, wybór schodów, które będą pasowały do wnętrza i będą ładne, nie jest już problemem. Dlatego też coraz większą popularność zdobywają schody drewniane. Jakie mają zalety?

Dyskretny urok drewna

Kiedyś standardem były schody betonowe, które raczej się ukrywało, niż eksponowało. Sposoby były przeróżne: obudowywano je klatkami schodowymi, wykładano kafelkami, wykładziną albo nawet… panelami drewnianymi. Wszystko to dlatego, że miały one pełnić konkretną funkcję – umożliwić nam wejście na wyższe lub niższe piętro. Dopiero wraz z ubogaceniem oferty producentów schodów mogliśmy zacząć instalować w domach schody drewniane, które oprócz tego, że były łatwiejsze w instalacji niż betonowe, to w dodatku ładnie wyglądały i dodawały wnętrzu ciepłego, przytulnego wyglądu.

Dziś role się odwróciły – współcześnie schody buduje się głównie z drewna, a nie z betonu. Powodów jest wiele – jednym z głównych jest to, że drewno jest bardzo uniwersalne i pasuje w zasadzie do każdego wnętrza, zaczynając od tych klasycznych (co w końcu nie dziwi) do tych najbardziej nawet nowoczesnych. Zwłaszcza że dziś można wybierać spośród bardzo wielu gatunków drewna, nawet tych najbardziej egzotycznych i o niespotykanych kolorach oraz fakturach.

Zalety schodów drewnianych

Ale to nie jedyne zalety schodów z drewna. Ich estetyka, oprócz tego, że jest dobra, to jest też bardzo plastyczna: mając schody drewniane, możemy eksperymentować z ich wyglądem, łącząc je np. ze szkłem albo metalem. Drewno jest również, można powiedzieć, zdrowsze dla stóp: jest miłe i przyjemne w dotyku, oraz bardziej miękkie i elastyczne niż beton. Również o wiele lepiej przyjmują ciepło, nabierając temperatury panującej w pomieszczeniu. Nadają też pomieszczeniu zupełnie innej akustyki – co może się wydawać fanaberią z jednej strony, a z drugiej na dłuższą metę przebywanie w pomieszczeniu o kiepskiej akustyce jest po prostu męczące. Schody to inwestycja na długie lata; odpowiednio zakonserwowane wytrzyma bez trudu nie tylko kilkadziesiąt, ale i kilkaset lat. Dlatego też warto zaopatrywać się w schody u sprawdzonych producentów, takich jak np. firma Profi-Parkiet.