pralko suszarka
13 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety pralko suszarek

W XXI wieku coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie w swoich domach czy mieszkaniach niezwykle funkcjonalnych i zajmujących stosunkowo mało miejsca pralko suszarek. Takie rozwiązanie jest już dużo częściej wybierane niż zakup dwóch oddzielnych urządzeń, czyli pralki i suszarki. Czy jednak na pewno taki sprzęt dobrze spełnia stawiane przed nim wymagania? Czy pralko suszarki pozwalają skutecznie wyprać, a później wysuszyć ubrania? Wreszcie, czy taki sprzęt ma jakieś wady? O tym wszystkim piszemy w naszym artykule.

Dla jakich klientów zostały stworzone pralko suszarki?

Pralko suszarki to duże urządzenia AGD, które zostały stworzone przede wszystkim z myślą o niewielkich domach i mieszkaniach, w których z jednej strony nie ma wystarczającej ilości miejsca na to, żeby wygodnie wywieszać pranie do wyschnięcia, a z drugiej nie ma też miejsca na to, żeby umieścić w łazience i pralki i suszarki. Pralko suszarki zazwyczaj mają dokładnie takie same wymiary jak pralka lub suszarka, dzięki czemu nie zajmują w łazience lub w sypialni więcej miejsca, a zapewniają swoim użytkownikom nie tylko możliwość wyprania rzeczy, ale także ich wysuszenia.

A jak dokładnie działają pralko suszarki i w jaki sposób są w stanie łączyć w sobie funkcje obu tych urządzeń? Tego typu sprzęt AGD to urządzenia kondensacyjne. Suszenie ubrań odbywa w nich w innym trybie niż w zwykłych suszarkach, które są urządzeniami wywiewowymi. W pralko suszarkach powstałe po wysuszeniu ubrań wilgotne powietrze jest odprowadzane do filtra, w którym zostaje wyczyszczone i odprowadzone na zewnątrz. Z kolei w zwykłych suszarkach wilgotne powietrze jest wyprowadzane podłączonym do urządzenia kanałem wentylacyjnym

Jakie są zalety pralko suszarek?

A dlaczego warto jest mieć w swoim domu pralko suszarkę? Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, doradcy klientów ze sklepu internetowego AGD Smart. Odpowiedział nam, że:

Największą zaletą pralko suszarek jest oczywiście ich funkcjonalność i możliwość wykonania z użyciem jednego urządzenia zarówno prania, jak i suszenia wypranych rzeczy. Dzięki takiej możliwości nie trzeba już po prostu wywieszać mokrych ubrań do wyschnięcia, a całość zajmuje znacznie mniej czasu. Jest to przy tym zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż zakup oddzielnej pralki i oddzielnej suszarki. Zazwyczaj pralko suszarki są tylko nieznacznie droższe od zwykłej pralki. Atutem pralko suszarek jest też ich dostępność w wielu wariantach. Takie urządzenia mogą się między sobą różnić nie tylko pojemnością czy dostępnymi funkcjami prania, czy suszenia, ale także sposobem montażu i umieszczenia ich w pomieszczeniu. W zależności od sposobu wykończenia wnętrza, w którym zostanie umieszczone to urządzenie, można się zdecydować na pralko suszarkę wolnostojącą lub na urządzenie do zabudowy.

Poza zaletami, które wskazał nam nasz rozmówca, koniecznie trzeba także wyraźnie zaznaczyć, że suszenie ubrań w pralko suszarce jest dla nich całkowicie bezpieczne. Możliwość uszkodzenia ubrań w suszarce jest bardzo często wskazywanym np. na forach internetowych ograniczeniem tego sprzętu. Zdecydowanie jednak nie jest to prawda. Wykorzystanie suszarki lub pralko suszarki do wysuszenia prania jest całkowicie dla niego bezpieczne.

Czy pralko suszarki mają jakieś wady?

Kupując tego typu sprzęt, trzeba jednak wiedzieć, że ma on też swoje wady. Przede wszystkim takie urządzenia mają zwykle mniejszą ładowność. O ile pranie można zrobić pełne, to do jego wysuszenia będzie zapewne trzeba ustawić dwa cykle. Zazwyczaj, jeżeli pojemność pralki wynosi 8 kg, to wysuszyć w niej będziemy mogli tylko 5 kg prania. Pełen cykl z praniem i z suszeniem zwykle trwa też nieco więcej czasu niż zwykłe pranie, często nawet około 6 godzin. Wielu użytkowników pralko suszarek jako ich wadę wskazuje też to, że pomimo włączenia funkcji suszenia bez zagnieceń, te jednak często występują, przez co po wyjęciu ubrań z prania niezbędne może być jeszcze sięgnięcie po żelazko.