8 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zyskują na popularności głównie ze względu na niskie koszty eksploatacji i względy ekologiczne. Jest to szczególnie zauważalny trend w gminach, gdzie nie ma systemu kanalizacji miejskiej. Gospodarze są wtedy zmuszeni wybudować tanie szambo, lub zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jakie zalety ma to drugie rozwiązanie? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to skomplikowany zespół urządzeń, którego zadaniem jest neutralizacja i odprowadzenie ścieków powstałych w gospodarstwie domowym.

Proces oczyszczania ścieków w przydomowych oczyszczalniach bazuje na dwóch podstawowych etapach. Pierwszym z nich jest mechaniczne pozbawienie ścieków większych nieczystości. Tak przygotowane, są poddawane oczyszczaniu tlenowemu zachodzącemu przy wykorzystaniu bakterii tlenowych. Tak przygotowaną i oczyszczoną wodę odprowadza się kolejno do studni chłonnych lub wód gruntowych” – wyjaśnia działanie przydomowej oczyszczalni ścieków ekspert z firmy Bio-Tek.

Wśród wielu zalet stosowania tego rozwiązania najczęściej wymienia się jego ekologiczność. Co to oznacza w praktyce i jakie są inne plusy przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Zastąpienie klasycznego szamba przydomową oczyszczalnią ścieków, mimo iż jest rozwiązaniem bardzo kosztownym, które może zwrócić się dopiero za kilka lat, uważane jest za dobrą alternatywę radzenia sobie z nieczystościami. Wśród największych zalet przydomowych oczyszczalni ścieków wymienia się:

  • ekologię – ścieki nie przedostaną się w nieoczyszczonej formie do gruntu,
  • swobodę montażu – przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być montowane praktycznie wszędzie, bez względu na podłoże,
  • niską awaryjność i wysoką trwałość – przy odpowiednim serwisowaniu, przydomowe oczyszczalnie mogą pracować bez większych zmian przez kilkanaście lat,
  • brak emisji brzydkiego zapachu – w odróżnieniu od szamba, z przydomowej oczyszczalni ścieków nie wydobywają się nieprzyjemne zapachy.

Bardzo istotną ekonomicznie zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków są niskie koszty eksploatacyjne. Należy na nie jednak patrzeć w nieco odległej perspektywie, gdyż sama budowa oczyszczalni ścieków jest niemałą inwestycją. W ostatecznym rozrachunku, po kilku latach wydatki związane z utylizacją ścieków można ograniczyć nawet o 20 %.

Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków należy traktować jako inwestycję w gospodarstwo i środowisko. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które po kilku latach może zmniejszyć wydatki na utrzymanie domu.