podłoga
20 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety podłóg drewnianych

Choć na rynku z roku na rok pojawia się coraz więcej rozwiązań i materiałów, do wykończenia i wystroju naszych wnętrz wciąż najchętniej wykorzystujemy znane od lat technologie. Decydujemy się na nie, ponieważ są sprawdzone, uniwersalne, wygodne i po prostu cieszą nasze oko. Linoleum i podobne wykładziny nigdy nie wyprą z rynku parkietów, desek podłogowych i drewnianych paneli. Drewno zwykle kojarzy nam się z ciepłem i domową atmosferą, choć ten materiał doskonale sprawdza się także w modnych ostatnio chłodnych wnętrzach w stylu skandynawskim, za którym bardzo przepadają Polacy. Drewno o odpowiednim odcieniu, właściwie wykończone, pasuje do wnętrz w każdym stylu. Jakie są najważniejsze zalety drewnianych podłóg?

Drewno – naturalny materiał wysokiej jakości

Jeśli zdecydujemy się na podłogę z drewna o odpowiednich parametrach i właściwościach, możemy liczyć na bardzo dużą wytrzymałość na zniszczenia.

Drewniana podłoga charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na zarysowania, czy wgniecenia – nie musimy się obawiać, że jeśli upuścimy na nią coś ciężkiego, to za podłodze zostanie widoczny ślad. Jeżeli po latach użytkowania pojawiłyby się na podłodze jakiekolwiek uszkodzenia, wystarczy solidne cyklinowanie i drewno odzyskuje dawny wygląd – mówi nam przedstawiciel salonu podłóg i drzwi Bartex z Olsztyna. Drewniana podłoga to rozwiązanie antyalergiczne i antystatyczne, jest dobre dla naszego zdrowia. Drewno świetnie pochłania dźwięki i jednocześnie nadaje pomieszczeniom bardzo dobre efekty akustyczne. Wybór podłogi z naturalnego materiału to także ukłon w stronę środowiska naturalnego, o które wspólnie musimy przecież dbać.

Jak wybrać najlepszą podłogę drewnianą?

Kiedy decydujemy się na podłogę drewnianą, warto najpierw przemyśleć kompletną aranżację całego wnętrza, by poszczególne elementy ze sobą współgrały – na tej podstawie wybierzmy kolor i odcień drewna. By wybrać właściwy gatunek drewna na podłogę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na twardość materiału, która charakteryzuje odporność na ścieranie i wgniatanie. Pod względem twardości drewno dzielimy na trzy klasy. Klasa I to drewno miękkie, które nie nadaje się do wykorzystania na podłogi. Klasa II to drewno o średniej twardości, które sprawdzi się w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu, czyli na przykład w sypialni. Klasa III to drewno twarde, które najlepiej nadaje się do wykonania podłóg we wszystkich pomieszczeniach. Warto też przyjrzeć się rodzajom zabezpieczeń, jakie są stosowane do podłóg – może to być lakier, olej lub olejowosk. Podłoga olejowana wygląda najbardziej naturalnie, jednak trzeba wiedzieć, że co 6-12 miesięcy będziemy musieli powtarzać olejowanie. Odnawianie warstwy oleju i wosku natomiast, przy odpowiedniej pielęgnacji, odnawiamy średnio raz na 7 lat. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze pod względem estetycznym i praktycznym – warto dopytać o pomoc fachowców z salonu podłóg, którzy najlepiej doradzą nam w wyborze.