7 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety oświetlenia LED

Lampy LED stanowią obecnie najbardziej zaawansowaną, dostępną w sprzedaży technologię oświetleniową – wzrost jej popularności jest z roku na rok wyraźniejszy, coraz więcej osób zaczynać doceniać jej zalety i na jej rzecz rezygnuje ze starszych rozwiązań, takich jak świetlówki.

Podstawa działania oświetlenia LED

W przeciwieństwie do innych rodzajów lamp, LED-y nie posiadają żarnika – wykorzystywanym w nich źródłem światła jest dioda półprzewodnikowa, czyli przewodząca prąd tylko w jedną stronę. Zbudowana jest ona najczęściej z krzemu wzbogacanego różnymi dodatkami. Składa się z dwóch warstw, oznaczanych literami N oraz P. Na warstwie N znajduje się wiele elektronów, które pod wpływem energii elektrycznej przeskakują na wolną warstwę P. Aby mogły powrócić na swoje miejsce, muszą oddać nagromadzoną energię – emitowana jest ona na zewnątrz pod postacią światła. Rozładowane elektrony powracają na warstwę N i ich podróż zaczyna się ponownie.

Zalety oświetlenia LED

Pod wieloma względami lampy LED są znacznie bardziej użyteczne, niż pozostałe rodzaje oświetlenia, w tym świetlówki, halogeny, czy wciąż jeszcze spotykane żarówki wolframowe. Ich plusy to między innymi:

  • Wysoka sprawność w przetwarzaniu prądu elektrycznego na światło. Efektywność LED wynosi od 80 do 95%. Dla porównania żarówki wolframowe odznaczają się sprawnością na poziomie od 5 do 10% – oznacza to, że blisko 90% dostarczanej energii elektrycznej zamieniana jest na energię cieplną.
  • Bardzo długa żywotność – lampy LED zachowują sprawność przez średnio 50 tysięcy godzin, czyli ponad 5,5 roku. Jest to aż 25 razy dłużej, niż zwykła żarówka.
  • Bezpieczeństwo – lampy LED produkowane są z użyciem bezpiecznych dla zdrowia i środowiska naturalnego technologii. Jest to znacząca przewaga nad świetlówkami, zawierającymi pary trującej rtęci.
  • Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy
  • Krótki czas uruchamiania – między włączeniem dopływu prądu a rozpaleniem lampy LED do pełnej mocy potrzebne są zaledwie mikrosekundy. Na osiągnięcie podobnej jasności świetlówki wymagają nawet kilku sekund.
  • Sterowanie światłem – bardziej zaawansowane systemy oświetlenia dają użytkownikowi możliwość sterowania parametrami światła. –Jest to duże udogodnienie, gdyż pozwala dopasować charakter światła do aktualnych potrzeb – mówi specjalista firmy Bearpol.

Czy LED ma jakieś wady?

Niestety LED ma również pewne minusy. Najbardziej dotkliwa jest stosunkowo wysoka cena – jedna tania lampa LED kosztuje 8-9 złotych, czyli mniej więcej tyle samo co 3-4 żarówki tradycyjne. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że lampa taka jest dużo bardziej żywotna od innych rodzajów oświetlenia.