okna z PCV
8 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety okien z PCV

Chcemy dzisiaj zastanowić się nad fenomenem niesłychanej popularności okien z PCV. Tak zwane  oknoplast jest wszechobecne, zobaczymy je w każdym bloku, na każdym osiedlu, w każdym mieście i w każdej wsi. Jakie to cechy okien PCV sprawiają, że są one tak chętnie wybierane przez  zdecydowaną większość klientów? Próbując odpowiedzieć na to pytanie, sięgniemy do starej wypróbowanej metody, czyli metody porównawczej.

Ogólna charakterystyka okien

Będziemy zatem porównywać ze sobą poszczególne rodzaje okien, w zależności od tego, z jakiego materiału są zrobione ich ościeżnice i skrzydła (szyby pominiemy w tych rozważaniach). Dzisiejszy rynek oferuje nam trzy główne rodzaje okien:

  • okna drewniane,
  • okna aluminiowe,
  • okna plastikowe.

Na montaż okien drewnianych dzisiaj decyduje się już niewiele osób. Powodem tego jest ich wysoka cena i konieczność przeprowadzania przy nich częstych prac konserwacyjnych. Zazwyczaj wybierane są one tylko do drewnianych budynków.

Okna aluminiowe wybierane są tam, gdzie stawia się bardzo duże przeszklenia. Dzięki aluminiowym profilom wielkie skrzydła okienne, balkonowe lub duże drzwi takich instalacji nabierają odpowiedniej sztywności.

Najbardziej popularne są rzecz jasna okna plastikowe z PCV, a powodem takiego stanu jest przede wszystkim cennik. Z porównań typowych produkcji o tych samych rozmiarach wynika, że cena okien z PCV jest średnio o 60% niższa od okien aluminiowych lub drewnianych. Okna te jednak mają także kilka innych ważnych zalet, o czym przekonywali nas pracownicy firmy Medrus z Warszawy, producenta okien aluplast.

Charakterystyka okien z PCV

Czy tanie może być dobre? Z całą pewnością tak, jeśli chodzi o okna z PCV.

Do najistotniejszym parametrów charakteryzujących okna zaliczamy:

  • współczynnik U, określający przenikalność cieplną,
  • współczynnik przepuszczalności światła Lt,
  • wodoszczelność okna,
  • odporność na obciążenia wiatrem,
  • przepuszczalność powietrza,
  • izolacyjność akustyczna.

Okazuje się, że charakteryzowane tymi współczynnikami właściwości okien z PCV są takie same, a w niektórych przypadkach nawet lepsze niż właściwości okien aluminiowych lub drewnianych. Okna plastikowe z PCV są bardzo łatwe w obsłudze i poza okresowym myciem, właściwie nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Nie trzeba ich malować, ani też pokrywać jakimiś ochronnymi powłokami.

Przy wyborze okien z PCV warto wybierać te, których ościeżnice i skrzydła są wykonane z profili wielokomorowych; im większa liczba komór tym ramy są sztywniejsze.