okna aluminiowe
12 grudnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety okien aluminiowych

Stolarka aluminiowa nie cieszy się  tak dużą popularnością jak ramy wykonane z PCV lub drewna. Głównym tego powodem jest wyższa cena aluminium w stosunku do innych materiałów używanych do produkcji okien. Jednak cena idzie w parze z jakością. Okna aluminiowe charakteryzują się mnóstwem zalet, które sprawiają, że materiał ten zastosowany w oknach nie ma sobie równych.

Lekkie i trwałe ramy aluminiowe

Popularność ram PCV wynika przede wszystkim z ich ceny. Ramy drewniane z kolei są pożądane przez osoby, które cenią klasyczne, drewniane wykończenia. Aluminium jest zdecydowanie trwalsze niż inne materiały używane do stolarki, a przy tym mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wysoka trwałość idzie w parze z lekkością. Koneserzy okien drewnianych wiedzą, że jedną z głównych wad drewna jest ciężar. Aluminium to materiał podatny na formowanie, dlatego bez problemu można zamówić okna o dowolnych kształtach i rozmiarach. Dotyczy to także dużych przeszkleń. Ramy innego rodzaju nie wytrzymałyby ciężaru takich formatów, jakie bez problemu montuje się w ramach aluminiowych.

Popularne we współczesnych trendach

Duże okna to głównie tendencja współczesnych stylów architektonicznych. Stolarka aluminiowa zdecydowanie lepiej prezentuje się na nowoczesnych budynkach niż klasyczne ramy drewniane lub tanie PCV. Plastyczność aluminium wpływa także na to, że profile okienne mogą być węższe, co jeszcze bardziej wpływa na wielkość przeszklenia i wrażenia estetyczne. Z drugiej strony smuklejsze profile doskonale sprawdzą się także w małych oknach, które z tradycyjnymi ramami z PCV mogą wyglądać komicznie.

Pracownik firmy Budtrans ze Szczecina dodaje: Stolarka aluminiowa jest dodatkowo zabezpieczana przed korozją poprzez anodowanie lub malowanie proszkowe.

Pozostałe cechy aluminiowych okien

Główną wadą aluminium jest jego gorsza izolacja termiczna niż w przypadku PCV i drewna. Problem ten jednak nie jest zbyt dotkliwy we współczesnych stolarkach, które wykorzystują zaawansowane rozwiązania. Okna aluminiowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji ani konserwacji jak np. drewno. Do niedawna były one używane głównie w urzędach i biurach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na stolarkę aluminiową w swoich domach ze względu na możliwość wykonania kształtów okien, z którymi drewno czy PCV by sobie nie poradziły. Najpopularniejsze są ramy w kolorze naturalnego aluminium. Można jednak zmienić kolor według barw palety RAL. Istnieje także możliwość stworzenia imitacji drewna.