zalety ogrzewania gazowego domu jednorodzinnego
15 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety ogrzewania domu jednorodzinnego gazem

Wśród wielu paliw dostępnych na rynku, niebieskie paliwo, czyli gaz cieszy się największą popularnością. Nie potrzeba wnikliwej analizy, aby dostrzec jego największe atuty. Są to z pewnością wygoda użytkowania instalacji gazowej, ekologiczny charakter gazu oraz wiele innych. Jeśli chcesz je poznać i dowiedzieć się więcej o zaletach ogrzewania gazowego, przeczytaj artykuł.

Czym jest ogrzewanie gazowe? – Różne rozwiązania

Ideą ogrzewania gazowego jest wykorzystywanie do zasilania kotłów grzewczych paliwa gazowego. Zazwyczaj jest to gaz ziemny lub gaz propan. Gaz ziemny doprowadzany jest przez dostawców energii do domów i mieszkań poprzez miejski lub gminne sieci gazociągowe. Łączy się je z wewnętrznymi instalacjami gazowymi za pomocą przyłączy gazowych. Natomiast korzystanie z gazu propan wymaga budowy niezależnych instalacji na gaz płynny oraz zainstalowania stałych zbiorników lub baterii butli gazowych, które muszą być posadowione na zewnątrz budynku. Gaz płynny doprowadzany jest do domowej instalacji za pomocą przewodu gazowego. Zarówno gaz ziemny, jak i płynny gaz propan zasilają piece gazowe centralnego ogrzewania i wody użytkowej.

Ekologia przede wszystkim

Gaz zwany niebieskim paliwem, zarówno ziemny z sieci miejskich, jak i gaz płynny jest paliwem o znikomej szkodliwości dla środowiska naturalnego. Ilość niebezpiecznych dla otoczenia substancji pochodzących ze spalania gazów jest bardzo niska w porównaniu do paliw stałych, a zwłaszcza do węgla, a nawet ekogroszku, który tylko z nazwy jest ekologiczny. Gaz jest jednym z najbardziej uniwersalnych źródeł energii i uważany za najbardziej ekologiczne paliwo kopalne. Podczas spalania nie emituje pyłu i dwutlenku siarki oraz nie tworzy odpadów zanieczyszczających środowisko, takich jak popiół, żużel czy sadza. Jeśli więc chcesz mieszkać w zdrowym otoczeniu, zdecyduj się na budowę instalacji gazowej.

Wygoda i oszczędność ogrzewania gazowego

Ogrzewanie domów paliwem gazowym jest czyste i wygodne. Proces spalania gazu w nowoczesnych kotłach grzewczych jest zautomatyzowany i właściwie nie wymaga ingerencji użytkownika. Jedynie w przypadku instalacji na gaz płynny należy co pewien czas zamówić dostawę paliwa gazowego. Jak przypominają specjaliści działającego w Łochowie wykonawcy instalacji gazowych Budoinstal jedynym obowiązkiem użytkowników gazowych kotłów grzewczych jest pilnowanie terminów przeglądów serwisowych. Nowoczesne i energooszczędne kondensacyjne piece gazowe dzięki technologii odbioru dodatkowego ciepła ze spalin, umożliwiają jeszcze lepsze wykorzystanie energii paliwa gazowego i pozwalają na duże oszczędności.