dom jednorodzinny
1 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety mieszkania w domu jednorodzinnym

Kupno nieruchomości, w której właściciel spędzi przynajmniej kilka lat, a często nawet całe życie, jest jedną z najpoważniejszych i najtrudniejszych decyzji. Wśród licznych ofert biur nieruchomości znajdują się zarówno mieszkania w zabytkowych kamienicach, lokale w nowoczesnym budownictwie, jak i domy jednorodzinne. Podpowiadamy, z jakimi korzyściami może wiązać się mieszkanie w domu jednorodzinnym.

Własne cztery ściany

Dom jednorodzinny zapewnia większe poczucie prywatności, niezależności i bezpieczeństwa niż mieszkanie. Kupno nieruchomości tego typu dzięki oddaleniu się od sąsiadów sprawia, że nie trzeba znosić elementów towarzyszących mieszkaniu w bloku lub kamienicy. Wśród aspektów, które cechuje dom jednorodzinny, znajduje się więc ograniczenie hałasów związanych z remontem sąsiednich lokali lub hucznych imprez. Istotnym aspektem może okazać się także zmniejszenie prawdopodobieństwa zalania mieszkania przez inne osoby.

Co więcej, mieszkańcy domu nie przeszkadzają innym, urządzając własne przyjęcie lub przeprowadzając drobny remont. Oprócz tego dom zapewnia relatywną ciszę. Tereny, na których znajdują się domy wolnostojące, bardzo często położone są z dala od centrum miast, co zapewnia spokój ich mieszkańcom.

Bliskość natury i własny ogródek

Możliwość posiadania własnego podwórka, na którym zaaranżowany jest taras lub ogródek to jedna z większych zalet posiadania domu jednorodzinnego. Świeże powietrze i miejsce do zabawy dla dzieci lub przygotowania grilla dla bliskich to aspekty, które niewątpliwie wpływają korzystnie na postrzeganie domu jednorodzinnego.

Dzięki posiadaniu własnego terenu, właściciele domu nie muszą martwić się o miejsce do zaparkowania pojazdu. Z terenu posesji mogą korzystać także domowe zwierzęta, zwłaszcza psy, które uwielbiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Nieruchomości tego typu bardzo często znajdują się poza miastem i mają w niedalekiej okolicy pola lub lasy, gdzie można udać się na krótki spacer.

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Kupno domu jednorodzinnego pozwala także na dopasowanie nieruchomości do indywidualnych potrzeb oraz niestandardowych rozwiązań. Wiąże się to z tym, że mieszkańcy mogą regulować ogrzewanie budynku, a także posiadać garaż w domu lub miejsce parkingowe jedynie na terenie posesji.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący dewelopera BKC-INVEST: Osoby posiadające dzieci mogą własnoręcznie zrobić także mały plac zabaw, wybudować domek na drzewie, rozbić namiot w ogródku lub stworzyć mały labirynt z grządek kwiatów. Wykorzystanie terenu działki zależy jedynie od pomysłów właściciela.

Wśród licznych możliwości niestandardowych rozwiązań znajduje się z kolei wykończenie domu jedynie naturalnymi materiałami, takimi jak drewno oraz zamontowanie paneli słonecznych, sprawiających, że nieruchomość stanie się bardziej energooszczędna. Właściciel domu jednorodzinnego ma wpływ nie tylko na wnętrze, jak ma to miejsce w przypadku kupna mieszkania, ale także na zewnętrzne elementy dekoracyjne i funkcjonalne domu.