12 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety mieszkania w bliźniaku

Zakup nieruchomości to dla każdego duże wydarzenie i decyzja na całe lata. Przyszły właściciel domu musi jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekuje od budynku oraz jak ma on wyglądać. Może wybierać spośród domów wolnostojących, w zabudowie szeregowej czy tak zwanych bliźniaków. Te ostatnio są ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem. Jakie zalety wiążą się z kupnem domu typu bliźniak?

Bliźniaki – ekonomiczne rozwiązanie

Jeżeli przed zakupem własnej nieruchomości powstrzymują względy finansowe, warto pomyśleć o inwestycji w dom w zabudowie bliźniaczej. Jest to rozwiązanie tańsze, a także generujące w przyszłości dużo mniejsze koszty związane z użytkowaniem. Inwestorzy ponoszą niższe koszty już na etapie zakupu, budowy i wykańczania domu. Wszystkie opłaty zawsze dzielone są na dwóch właścicieli. Jest to więc rozwiązanie przyjaźniejsze dla kieszeni.

Ponadto warto podkreślić zalety termiczne oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie. W bliźniakach jest zdecydowanie cieplej niż w domach wolnostojących. Dzieje się tak, gdyż z jednej strony są osłonięte przez część sąsiada. Dlatego też wychładzają się znacznie wolniej niż budynki wolnostojące. Bliźniaki łatwiej ogrzać oraz utrzymać na dłużej optymalną temperaturę w domu.

Kiedy zajdzie potrzeba odświeżenia budynku, właściciele bliźniaka partycypują w kosztach remontu w równych częściach. Sytuacja ta dotyczy na przykład konserwacji, napraw czy czyszczenia elewacji domu.

Poczucie prywatności

Niektórzy obawiają się, że bliźniak nie zagwarantuje im takiego samego poczucia prywatności jak dom wolnostojący. Nie jest to do końca prawdą.

Bliźniaki mają osobne wejścia do domów, oddzielne ogródki, a także własne garaże. Nie sposób więc odczuć różnicy pomiędzy mieszkaniem w domu wolnostojącym a w bliźniaku. Właściciele są od siebie niezależni i mimo że dzielą ze sobą jedną ścianę budynku, sami podejmują decyzje o swoim domu” – mówi ekspert z firmy SZCZESNY INVEST.

Jeżeli właściciele bliźniaków sobie tego zażyczą, to mogą oddzielić swoje posesje wyższym płotem lub żywopłotem. Wtedy nie będzie można nawet zajrzeć i sprawdzić, co dzieje się
u sąsiada.

Dobry sąsiad na miarę złota

O tym, czy warto mieć sąsiadów, czy jednak lepiej mieszkać z dala od innych osób, każdy musi zadecydować samodzielnie. Jednak obecność drugiej rodziny w odległości kilkunastu metrów daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności do pewnej wspólnoty. Ponadto sąsiedzi okażą się oni nieocenieni podczas dłuższych wyjazdów. Mogą doglądać domu, a w przypadku jakiejkolwiek awarii wezwać pomoc.