furtka-metalowa
14 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety metalowych furtek ogrodzeniowych

W przypadku ogrodzeń mamy na rynku duży ich wybór – od ogrodzeń posesyjnych po ogrodzenia służące bezpieczeństwu obiektów użyteczności publicznej. Również opcji materiału, z którego są wykonane, jest kilka – mogą one być betonowe, drewniane, a także metalowe. Ten ostatni rodzaj jest tematem naszego artykułu. Wyjaśniamy w nim, jakie są zalety metalowych ogrodzeń oraz jak dobrać do nich odpowiednią furtkę.

Jakie są rodzaje metalowych ogrodzeń?

Niegdyś ogrodzenie miało zapewniać domownikom poczucie bezpieczeństwa, a jego zakup nie powinien rujnować domowego budżetu. Obecnie wybór odpowiedniego ogrodzenia zależy także od jego wyglądu, ponieważ jest ono wizytówką całej posesji. W takim przypadku warto postawić na praktyczne, uniwersalne i estetyczne ogrodzenia metalowe – bardzo popularne w Polsce, spotykane w wielu miejscach, nie tylko na prywatnych posesjach. Występują one w kilku formach – jako ogrodzenia kute, panelowe lub z przęsłami. Każde z nich cechuje się solidnością.

Metalowe ogrodzenia kute są wytwarzane najczęściej ze stali, dzięki czemu są stabilne, bardzo masywne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto porozumieć się z producentem i przedstawić mu indywidualny projekt tego typu ogrodzenia. Konstrukcja metalowych ogrodzeń panelowych składa się z modułów, które osadzane są na ramie. Mają one różną wielkość, są lekkie, łatwe w montażu oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ponadto posiadają ozdobne wzory, wpływające na estetykę całego otoczenia. Panele mogą być ocynkowane ogniowo lub malowane proszkowo na wybrany kolor.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są obecnie ogrodzenia z metalowymi przęsłami między murowanymi słupkami. Dzięki temu, że przęsła są dostępne w różnych rozmiarach, sami decydujemy, jakiej wielkości ma być prześwit ogrodzenia. Ułożenie przęseł poziomo – w formie żaluzji – sprawia, że promienie słoneczne przedostają się przez szpary i nie powodują zacienienia na posesji. Ponadto utrudniają one oparcie stopy i przejście przez ogrodzenie, co zmniejsza ryzyko włamań.

Najważniejsze cechy metalowych furtek ogrodzeniowych

Po podjęciu decyzji o wyborze rodzaju ogrodzenia, warto dobrać do niego odpowiednią furtkę. Może ona być dopasowana typowo do projektu, ale można także spotkać furtki w wersji uniwersalnej, pasujące do wielu rodzajów ogrodzeń, które charakteryzują się prostą stylistyką, ale i elegancją, np. posiadają zaokrąglenia w górnej części, wpisujące się doskonale w klasycznie wykończone posesje.

Kupowane osobno furtki metalowe mają podobne zalety co same ogrodzenia. Są tworzone przeważnie ze stali ocynkowanej i malowanej proszkowo, co sprawia, że cechują się odpornością na negatywne działanie czynników atmosferycznych, korozję, a ponadto nie tracą walorów estetycznych z upływem czasu – wyjaśnia specjalista z firmy STALEX z Czaplinka, która specjalizuje się m.in. w produkowaniu elementów ogrodzeń metalowych, takich jak: przęsła, furtki oraz bramy dwuskrzydłowe lub przesuwne. – W zależności od potrzeb można dobrać do furtek także odpowiednie wyposażenie – zawiasy, szyldy, klamki czy zamki.