5 czerwca 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety korzystania z rekuperacji

Rekuperacja to w ostatnim czasie modne pojęcie, którym powinni zainteresować się wszyscy inwestorzy. To instalacja, która jest szczególnie polecana osobom szukającym energooszczędnych rozwiązań. Umożliwia ona odzysk ciepła z powietrza, które jest usuwane z pomieszczenia. Poznaj zalety rekuperacji i przekonaj się, dlaczego warto się na nią zdecydować.

Rekuperacja lub inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Decyzja o instalacja rekuperatora pozytywnie wpływa nie tylko na koszty eksploatacji nieruchomości, ale też na zdrowie i samopoczucie jej mieszkańców.

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to proces, który polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Dzięki zastosowanym w instalacji wymiennikom krzyżowym lub obrotowym świeże powietrze stale napływa do wewnątrz, tym samym wypychając to zanieczyszczone. Z usuwanego powietrza odzyskiwana jest energia cieplna, którą podgrzewa się to napływające. Proces może zachodzić w każdym miejscu — kuchni, sypialni, spiżarni. Dodatkowo powietrze jest oczyszczane z drobnoustrojów, kurzu, pyłu i innych drobinek, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza alergików.

Rekuperacja w domu odbywa się między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym, czym znacząco różni się od klimatyzacji (obieg powietrza jest w tej drugiej instalacji zamknięty). Nie wpływa jednak istotnie na zmianę temperatury w pomieszczeniu — nie schładza ani nie ogrzewa powietrza.

Dlaczego warto postawić na rekuperację?

Ze względu na jego liczne zalety, warto zdecydować się na montaż rekuperatora zwłaszcza w budynkach pasywnych i energooszczędnych. Choć jednorazowy koszt związany z projektem i montażem instalacji wydaje się wysoki, to w perspektywie dłuższej eksploatacji będzie opłacalny. Rekuperacja:

  • generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu — szacuje się, że dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego na zewnątrz powietrza ograniczyć straty energii nawet o połowę,
  • poprawia wentylację w pomieszczeniach — stały obieg powietrza wpływa pozytywnie na samopoczucie, ale też na kondycję ścian i innych elementów budynku. Utrudnia powstawanie wilgoci, a więc nieprzyjemnych zapachów, rozwój bakterii czy grzybów,
  • gwarantuje świeże powietrze — nawet zimą, kiedy pogoda za oknem nie zachęca do wietrzenia. Powietrze, które napływa z zewnątrz, jest filtrowane, a więc smog zostaje poza pomieszczeniem. Dzięki opcji instalacji jonizatora można dodatkowo oczyścić powietrze z jonów dodatnich, które emitowane są przez sprzęt RTV.
  • zapewnia skuteczne nawilżenie powietrza w całym domu na odpowiednim poziomie, wybranym przez użytkownika.

Aby rekuperacja działała niezawodnie i przyniosła spodziewane korzyści należy dopasować ją do konkretnej nieruchomości. Projekt warto zlecić specjalistom z firmy ARMA SAN, którzy wykonają go z uwzględnieniem możliwości oraz ograniczeń obiektu.