Instalacje fotowoltaiczne
31 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety korzystania z instalacji fotowoltaicznych

Kiedy koszty ogrzewania domów drastycznie rosną, a ekolodzy ostrzegają przed zbyt dużą produkcją gazów cieplarnianych, dobrym pomysłem wydaje się montaż instalacji fotowoltaicznej. Ten proekologiczny system może w całości lub w części zastąpić konwencjonalne źródła energii w domu. Jest to też świetna inwestycja, która szybko się zwróci. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą montaż instalacji fotowoltaicznej?

Proekologiczny aspekt korzystania z instalacji fotowoltaicznej

Promienie słoneczne stanowią naturalne oraz odnawialne źródła energii. Obecnie korzysta się z nich w coraz większym stopniu, a do ogrzewania domów przestają być potrzebne konwencjonalne materiały opałowe, których produkcja oraz spalanie wiążą się z emisją do atmosfery toksycznych substancji. To samo dotyczy dostarczania prądu do gospodarstw domowych.

Instalacje fotowoltaiczne nie wpływają w negatywny sposób na środowisko. Wykorzystują fotony do tego, aby wyprodukować energię elektryczną. Nie wiąże się to z powstawaniem zanieczyszczeń oraz toksyn.

Promienie słoneczne, padając na płytki z krzemu, wprawiają w ruch elektrony. Wtedy właśnie powstaje prąd stały, który jest następnie zamieniany na prąd zmienny przez falownik. Nie ma tu mowy o spalinach, dymie czy gazach cieplarnianych. Cały proces generowania prądu odbywa się w zgodzie z naturą” – mówi fachowiec z firmy REMOR.

Oszczędność

Nic nie wskazuje na to, aby ceny prądu miały spadać. Sytuacja wygląda wprost przeciwnie. Na ziemi kończą się zasoby naturalne, które służą do jego produkcji. Dlatego można się spodziewać, że w najbliższej przyszłość rachunki za elektryczność wzrosną kilkakrotnie.

Instalacje fotowoltaiczne są remedium na ten problem. Energia pozyskiwana przy ich pomocy jest całkowicie darmowa. Prąd jest dostarczany przez zewnętrznych dostawców tylko wtedy, kiedy instalacja nie wygenerowała jego odpowiedniej ilości. Mimo tego są to minimalne ilości, które wiążą się z niewielkimi kosztami.

W sytuacji, kiedy prąd wytworzony dzięki panelom słonecznym nie został wykorzystany przez domowników, firmy energetyczne chętnie go „odkupują”. W zamian za oddaną energię dostarczają za darmo własny prąd, zgodnie z zasadą net meteringu.

Wygodna eksploatacja paneli fotowoltaicznych

Instalacje te są praktycznie bezobsługowe. Po zamontowaniu nie wymagają od ich właścicieli wiele wysiłku. Są to też systemy bezawaryjne. Nie psują się, dzięki czemu nie ma obaw, że w domu zabraknie prądu. Ponadto można dzięki nim być niezależnym od dostawców prądu – awarie w sieci nie spowodują braku zasilania w gospodarstwie domowym z panelami fotowoltaicznymi.