kamień
20 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety kory kamiennej jako wyściółki pod rośliny

Od jakiegoś czasu coraz częściej zamiast tradycyjnej kory drzewnej jako wyściółkę pod rośliny stosuje się kamień ozdobny zwany powszechnie korą kamienną lub korą łupkową. Nazwa ta nie jest przypadkowa, gdyż można zauważyć pewne podobieństwa co do kory drzew. W praktyce okazuje się, że kora kamienna ma wiele zalet i pod wieloma względami przewyższa korę drzewną.

Charakterystyka kory kamiennej

Kora kamienna składa się ze skały łupka szarogłazowego.

Łupek dzięki swojej charakterystycznej strukturze i popielato-brązowej barwie doskonale komponuje się z naturalnymi elementami ogrodowymi, w tym drewnem i roślinami. Sprawdza się świetnie zarówno w ogrodach nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych. Co ciekawe, kora kamienna łupkowa znajduje zastosowanie nie tylko do wykładania rabat i tworzenia efektownych podłoży z kamienia. Warto jednak pamiętać, że kora tego rodzaju występuje w kilku wariantach do wyboru. Na ogół dzieli się ją według rozmiaru (frakcje 20-40mm; 30-63mm oraz 40-200mm) Pozwala to na różnicowanie ogrodowych kompozycji. Różne rodzaje kory kamiennej ma w swojej ofercie przykładowo Kopalnia łupku szarogłazowego Jenków.

Zalety kory  łupkowej

Kora łupkowa ma całkiem sporo zalet. Przede wszystkim jest niezwykle estetyczna. Z uwagi na ciekawą strukturę i kolorystykę tworzy ciekawe układy i stanowi doskonałe tło dla roślin. Kora kamienna to też doskonały sposób na odcięcie powierzchni rabatowych. Przy tym jest elementem o wysokiej przepuszczalności. Woda opadowa może więc łatwo wchłaniać się w ziemię, nie tworząc na jej powierzchni zastoin i kałuż. Warstwa kory   jednocześnie chroni powierzchnie gleby przed nadmiernym wysychaniem tworząc roślinom lepsze warunki do bujnego wzrostu. Warstwa kory uniemożliwia także wzrost chwastów.

Kora kamienna dobrze komponuje się w zasadzie z każdą stylistyką. Dodatkowo cechuje się znaczną trwałością. Nie butwieje i nie zmienia swojego położenia. To z kolei największa wada kory drewnianej.

Odczyn korzystny dla gleby

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że kora jest bardzo łatwa w obsłudze np. podczas nasadzania roślin. Kamienie można bowiem bez trudu przesunąć czy usunąć. Kora kamienna znajduje zastosowanie ponadto jako luźne wyłożenie ścieżek różnego rodzaju. Poszczególne jej elementy klinują się ze sobą, tworząc tym samym dość stabilne podłoże, po których bez obaw można się poruszać. Co ciekawe, kora ta ze względu na swój  odczyn nie wpływa niekorzystnie na środowisko gleby i roślin. Ze względu na swój obojętny odczyn może być używana zarówno do wyścielenia iglaków nietolerujących odczynu zasadowego jak i pod rośliny takie, które dobrze czują się na glebie zasadowej (bukszpan wieczniezielony, dereń biały, jaśminowiec wonny, ligustr okrągłolistny a także lilak pospolity, sosna górska,buk pospolity, głóg dwuszyjkowy, klon jawor, jabłoń oraz jesion wyniosły).