Blacha trapezowa
3 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety i zastosowanie blachy trapezowej

Blachy – w szczególności modele trapezowe – cechuje niezwykła funkcjonalność, zwłaszcza biorąc pod uwagę branżę budowlaną. Dzięki specjalnym właściwościom blachy trapezowe mogą być wykorzystywane nie tylko do montażu zewnętrznego. Równie skutecznie mogą być montowane wewnątrz obiektów. Czym dokładnie charakteryzują się blachy trapezowe i dlaczego tak często są wybierane?  Wpływa na to kilka istotnych czynników.

Blacha trapezowa – jej główne zalety i zastosowanie

Jedną z głównych zalet blach trapezowych jest jej  montaż. Ten może odbywać się na:

  • dachach,
  • ścianach.

Wpływa to na szerokie zastosowanie produktu. Dodatkowo niska cena materiału oraz jej wysoka trwałość sprawiają, że jest stosowany na szeroką skalę – zarówno w budownictwie przemysłowym, jak również mieszkaniowym. Blacha trapezowa ze względu na powyższe zalety na stałe wpisała się w krajobraz kraju. Praktycznie wszędzie można zaobserwować konstrukcje, do budowy których zastosowano ten materiał.

Blacha trapezowa może zostać podzielona na dwa podstawowe rodzaje:

  • blachę osłonową,
  • blachę konstrukcyjną.


Specjalista z Firmy Handlowo Usługowej “GRAŻKA” Grażyna Czarnota zauważa: Blacha zaliczana do kategorii osłonowej funkcjonuje przede wszystkim jako materiał stosowany do wykonywania okładziny zewnętrznej przegrody ściennej oraz dachowej. Jej praktyczne zastosowanie występuje między innymi w konstrukcjach hal zimowych.

Gdzie wykorzystywana jest blacha konstrukcyjna?

W przypadku blachy konstrukcyjnej najczęściej wykorzystywana jest ona jako element będący całością konstrukcji dachowej. W tym zakresie jej zewnętrzna warstwa zostaje odpowiednio zabezpieczona warstwą ochronną, która chroni materiał przed warunkami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV. Wewnętrzna część pokryta zostaje specjalnym podkładem gruntującym oraz membraną, która wraz z materiałem izolującym tworzy spójną całość dachu.

Dlaczego warto zdecydować się wybór blachy trapezowej?

Blacha trapezowa charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużą odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo na rynku dostępne są jej arkusze dopasowane do oczekiwań kupujących – o różnej grubości oraz w wielu wymiarach. Blacha o większej grubości ma większy współczynnik wytrzymałości – jest to szczególnie istotne w tych regionach, gdzie występują obfite opady śniegu, deszczu czy gradobicia. Pozwala to na odpowiednie jej dopasowanie do aktualnego zapotrzebowania. Producenci blach trapezowych posiadają również w swojej ofercie możliwość wyboru jednego z wielu kolorów.

Dodatkową zaletą blachy trapezowej jest niezwykle szybki i łatwy montaż, co jest szczególnie istotne dla przedsiębiorstw. Wzniesienie konstrukcji w krótkim czasie oznacza mniejsze wydatki na wynagrodzenie ekipy budowlanej oraz pozwala na szybkie czerpanie korzyści
z nowo powstałego budynku.