kotłach automatycznych
25 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety i zasady działania kotłów automatycznych

Urządzenia grzewcze są niezbędnym wyposażeniem każdego budynku wznoszonego w naszym klimacie. Poza osiąganiem wysokiej efektywności oraz możliwie oszczędnym funkcjonowaniem powinny też spełniać obowiązujące normy ochrony środowiska. Równie ważny będzie jednak komfort ich obsługi zarówno, jeśli chodzi o ustawianie parametrów pracy, jak i uzupełnianie opału. Szczególnie przyjazne dla użytkownika będą pod tym względem kotły automatyczne.

Na czym polega działanie kotła automatycznego?

Wszystkie urządzenia grzewcze spalające opał wymagają ciągłego dostarczania go do używanego palnika, gdzie w obecności tlenu może zostać zużyty do pozyskiwania energii cieplnej. W tradycyjnych kotłach zasypowych paliwo było umieszczane w komorze spalania, a następnie ulegało zapłonowi. Po jego zużyciu użytkownik musiał uzupełnić zapas oraz powtarzać cały cykl. Oznaczało to częste wizyty w kotłowni i było dość uciążliwe i czasochłonne. W kotłach automatycznych za dostarczanie paliwa odpowiada kontrolowany przez sterownik urządzenia podajnik. Dobiera on jego ilość tak, by wykorzystując możliwości kotła uzyskać w pomieszczeniach pożądaną temperaturę. Dzięki wbudowanej zapalarce kocioł samoczynnie rozpala ogień i kontynuuje pracę z regulowaną przez wbudowany komputer mocą. W wielu konstrukcjach automatyka steruje też usuwaniem z palnika powstającego popiołu.

Jakie podajniki są stosowane w kotłach automatycznych?

Rodzaj podajnika jest uzależniony od typu używanego palnika. W kotłach zasilanych ekogroszkiem najczęściej są to palniki retortowe, gdzie opał jest wprowadzany od dołu przy wykorzystaniu podajnika ślimakowego. Jest on napędzany motoreduktorem, a obracając się, mechanizm przemieszcza opadający grawitacyjnie z zasobnika do podajnika opał aż do komory spalania. W kotłach pelletowych najczęściej stosuje się palniki rynnowe albo z obracającą się komorą spalania. Opał jest do nich wprowadzany za pomocą mechanizmu zrzutkowego. Pobierany z zasobnika pellet jest unoszony podajnikiem ślimakowym lub pneumatycznym na pewną wysokość, a następnie opada specjalnym przewodem, zabezpieczonym przed cofaniem się płomienia, wprost do komory spalania. W obu przypadkach dozowanie paliwa odbywa się przez regulację pracy podajnika.

Producentem nowoczesnych kotłów z podajnikami automatycznymi jest Zakład Urządzeń Grzewczych POLSPAW. Wytwarzane urządzenia spełniają wszystkie aktualnie obowiązujące wymogi środowiskowe, a wyroby mają znak EcoDesign. Kotły są objęte 5-letnią gwarancją szczelności. Firma oferuje także pełne wsparcie serwisowe.